Medikal Estetik ve Dermatoloji

Branşlar

Enjeksiyon Uygulamaları

Botoks

Kırışıklık tedavisinde en sık kullanılan tedavi yöntemlerinden olan botoks, sanılanın aksine yılan zehiri değildir. Bir çeşit bakteriden salgılanan bir toksindir. Az miktarda uygulandığında kasın aktivitesini ‘geçici olarak’ bloke ederek kırışıklığın tedavisini sağlar. Ülkemizde ve diğer batı ülkelerinde uygulanma sıklığı giderek artarken, günümüzde (ABD’de) yılda 3 milyon kişinin kırışıklık tedavisinde botoks uygulamasını tercih ettiği bilinmektedir.

Botoks; sadece kırışıklık için değil birçok hastalığın tedavisinde de kullanılmaya devam etmektedir. Botoks, tüm dünyada kırışıklık tedavisi için en çok kullanılan yöntem olma özelliğini korumaktadır.

Botoks Hangi Durumlarda Kullanılır?

Botoks genellikle yüz, kaş ortası, göz çevresi ve alındaki kırışıklıklarda kullanılır. Ağız çevresindeki dikey minik çizgilenmelerin tedavisinde de tercih edilebilir. Botox kırışıklık haricinde de birçok alanda kullanılır. Şaşılık tedavisi, el, ayak ve koltuk altı terlemeleri, migren tedavisi, diş gıcırdatması ve diş sıkma problemleri, idrar kaçırma tedavisinde de botox başarıyla uygulanabilir. Botoks, cinsiyet farkı olmaksızın tüm bireylere uygulanabilir. Son dönemde; erkek hastaların da kırışıklık tedavisi için hastanemize başvurduğu gözlenmektedir.

Botoks Kimlere Yapılır? Ağrı ve Acı Yapar mı? Yan Etkisi Var mıdır?

Botoks işlemini 25-65 yaş aralığındaki herkes yaptırabilir. Genellikle ağrısız bir işlemdir ancak kişi çok hassas ise ya da iğne korkusu varsa lokal anestezik krem uygulanarak işlem yapılabilir. İşlem sonrası enjeksiyon yerinde hafif kızarıklıklar ve şişlikler olabilir. Bunlar kısa sürede geriler. Botoksun, düzenli olarak kullanıldığında, yüz kırışıklıklarında kalıcı tedavi sağladığı gözlenmiştir.

Botoks Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Botoks işleminden önce dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. İşlemden en az bir hafta önce aspirin ve türevi ağrı kesiciler, kan sulandırıcı ilaçlar, ginkgo, ekinezya, sarımsak, yeşil çay, balık yağı, vitamin E ve C alınmamasına özen gösterilmelidir. Etkisi 2-3 gün içinde görülen botoksun düzenli uygulamasında herhangi bir sorun ya da  yan etki bildirilmemiştir.

Botoks Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Botoks işlemi sonrası 4 saat boyunca yatılmaması, öne eğilmemesi, botoks uygulanan bölgeye masaj yapılmaması, ağır sporlardan kaçınılması, hamama, saunaya ve duşa girilmemesi gerekir.

Botoks Etkisini Ne Zaman Gösterir? Kalıcı mıdır?

Botoks işleminden 2-3 gün sonra etkiler görülmeye başlar ve 10-14. günde tam olarak ortaya çıkar.  Botoksun etkinliği 4-6 ay sürer.  Yıllar sonra kırışıksız bir yüze sahip olmak için botoksun senede iki ya da üç kez yapılması önerilir.

Botoks acaba bana uygun mu?

Tüm medikal estetik uygulamalarında olduğu gibi, botoks için uygun olup olmadığınızın en doğru cevabını bir Dermatoloji uzmanı söyleyebilir. Eğer siz de botoks ile ilgileniyorsanız, merkezimizde Dermatoloji Uzmanımızdan ücretsiz görüş alabilirsiniz.


Yüz ve Dudak Dolgusu

Dolgu uygulamaları genellikle yüzdeki asimetrileri düzeltmek ve zamanla azalan yağ dokusunu yerine koymak amacıyla yapılır. Bunun yanında, yüzdeki sivilce izlerinin ve ince kırışıklıkların düzeltilmesi için kullanılabilir.

İstediğiniz yüz ve dudak hatlarına kavuşmak için dolgu uygulamasını deneyin. Yaşla beraber ciltte elastikiyetinde, kollajen liflerde, hyaluronik asitte azalmalar neticesinde kırışıklıklar ve sarkmalar oluşur. Bunların tedavisinde de yüz dolgusu yapılabilir.

Dolgu enjeksiyonlarında sıklıkla tercih edilen madde hyaluronik asittir. Diğer sıklıkla kullanılan madde kalsiyum hidroksi apatittir. Dolgu uygulamasında dikkat edilmesi  gereken önemli unsurlardan biri bölgeye uygun dolgu maddesinin tercih edilmesidir. Örneğin göz altına uygulanabilen madde ile yanakta tercih edilen molekül farklı olmalıdır.

Dolgu maddesi problemli bölgeye enjektör veya kanül yardımıyla uygulanabilir. Gerektiği hallerde lokal anestezik kremler kullanılabilir. Yüz dolgusu ile kolajen dokusunun azalmasına bağlı yaşlılık görüntüleri düzeltilir.

Dolgu maddesi enjeksiyonu ile yüzdeki sarkmalar, alın, kaş ortası, nasolabial çizgiler, ağız ve göz çevresindeki kırışıklıklar düzeltilebilir. Dudaklarda dolgunluk sağlamak, asimetrileri düzeltmek, burun kaldırmak gibi endikasyonlarda dolgu kullanılabilir. Son yıllarda yüzdeki bazı noktalara uygulanan enjeksiyonlarla lifting etkisinden faydalanılarak yüzün toparlanması sağlanabilir.

Dolgu enjeksiyonu uygulamalarından önce kan sulandırıcı etkisi olan ilaçlar kullanılmamalıdır. İşlemin ardından gelişebilecek hafif morluklar geçicidir. Uyguma sonrası ağır spor aktivitelerine katılmak, hamam sauna gibi yüksek ısıya maruz kalmak dolgu uygulamasının kalitesini azaltabileceğinden kaçınılması gerekir. Özellikle dudak dolgusu sonrasında sıcak içecekler tüketilmemesi önem arz eder.

Dolgu maddeleri genellikle 8-12 ay kalıcılık sağlamakla birlikte kalıcılık kişiden kişiye değişebilir. Dolgu maddesi uygulamaları ile daha genç ve dinamik görünmek mümkündür.

Yüz ve dudak dolgusu acaba bana uygun mu?

Tüm medikal estetik uygulamalarında olduğu gibi, yüz ve dudak dolgusu için uygun olup olmadığınızın en doğru cevabını bir Dermatoloji uzmanı söyleyebilir. Eğer siz de yüz ve dudak dolgusu ile ilgileniyorsanız,
merkezimizde Dermatoloji Uzmanımızdan ücretsiz görüş alabilirsiniz.


Göz Altı Işık Dolgusu

Işık dolgusu ile mükemmel gözaltları!

Işık dolgusu, yüz ve dudak dolgusunda olduğu gibi, yüzümüzün, zamana ve yer çekimine bağlı oluşan olumsuzlukları gidermek için kullandığımız estetik uygulamalardan bir tanesidir. Gözlerinizin altındaki morluklar, çökmeler ve yaşlanma belirtilerini gidermek için son derece etkili bir yöntemdir. Son derece başarılı ve uzun süreli etkisiyle, gözlerimizin altında oluşan olumsuzluklara karşı müthiş bir buluş. Yapısında bulunan, yüz ve dudak dolgusunda kullanılan maddenin aynısı “Hyalüranik Asit” ancak yapısı tamamen farklı ve gözaltlarına özeldir.

Gözaltlarımızda çökmeler ve morarmalar neden olur?

Erkek ve kadın, farketmeksizin, zamanla tüm cildimizde olduğu gibi, gözaltlarımızda da değişiklikler olur. Genetik faktörler, stres, uykusuzluk, yetersiz beslenme, yanlış diyet, madde ve alkol kullanımına bağlı nedenlerle de, gözaltlarımız son derece çabuk etkilenir. Gözümüzü çevreleyen septum (göz çevresinde bulunan yağ tabakası) değişime uğrayarak, kırışıklık, torbalanma ya da morluklara neden olur. Gözaltlarımızda oluşan minik değişiklikler, ışığın etkisiyle de olduğundan çok daha abartılı görünür.

Işık dolgusu gözaltlarında ne kadar etkili?

Zamanla, göz yapısındaki değişimler, yüzümüze çökme, şişme, kırışma, morluklar şeklinde döndüğünde, başvurduğumuz yöntemlerden birisi hatta en etkilisi, ışık dolgusu olur. Işık dolgusu, yüz ve dudak dolgusunda uyguladığımız son derece mükemmel bir uygulama. Aynen yüz ve dudak dolgusunda olduğu gibi içeriğinde ‘Hyalüranik Asit’ var. Ancak bu tamamen farklı. Yüz ve dudak dolgusunda uyguladığımızdan çok daha ince ve narin bir yapıda.

Yüz dolgusunda kullanılan madde gözaltlarına uygulanır mı?

Işık dolgusu maddesi tamamen göz altları için üretilmiştir. Uygulama alanında yayılır, birikim yapmaz ve komplikasyon oluşturma riski yok denecek kadar düşüktür. Uygulaması son derece kolay ve acısızdır. Uygulama öncesi lokal anestezi uygulanarak hastanın ağrı, acı duyması önlenir.

Işık dolgusunun etkisi ne kadar sürer?

Gözaltı morlukları, torbalanmalar, çökmeler ve kırışıklıklar için müthiş etkilidir. Etkisi 8-12 ay kadar sürer. Bu süre sonunda yenilenir. Erkeklere ve kadınlara başarılı bir şekilde uygulanır. Her cilt tipine uygundur. Yukarıda bahsettiğimiz gibi dudak dolgusu ve yüz dolgusundan tamamen farklı bir yapısı vardır. Asla yüz dolgusu ve dudak dolgusu maddesiyle karşılaştırılmamalıdır.

Yüz dolgusu ve dudak dolgusu maddesiyle ışık dolgusu yapılmaz. Işık dolgusu için dolgu maddesi bahsettiğimiz gibi tamamen özeldir. Eğer yüz dolgusunda kullanılan madde ile ışık dolgusu yapılırsa, ciltte toplanmalar, yumrular, cilt altı birikimleri görülebilir. Bu tür uygulamalar geçmişte denenmiş ve komplikasyonlar görüldüğünden vazgeçilmiştir. Bir hasta olarak, ışık dolgusu yaptırmaya karar verdiğinizde mutlaka içeriğini sorunuz ve öğreniniz.

Asla bir hekim kontrolünde olmaksızın, ışık dolgusu, dudak dolgusu ya da yüz dolgusu yaptırmayın. Maalesef çevremiz bu tür uygulamaları, uygunsuz yer ve kişilere yaptıran insanlarla her geçen gün kalabalıklaşıyor. Sonradan tedavisi daha zor durumlardan kaçınmak için bir uzman hekim ve hastane ortamını sağlayan klinik ve muayenehaneleri tercih edin.

Göz altı ışık dolgusu acaba bana uygun mu?

Tüm medikal estetik uygulamalarında olduğu gibi, göz altı ışık dolgusu için uygun olup olmadığınızın en doğru cevabını bir Dermatoloji uzmanı söyleyebilir. Eğer siz de göz altı ışık dolgusu ile ilgileniyorsanız,
merkezimizde Dermatoloji Uzmanımızdan ücretsiz görüş alabilirsiniz.


Somon DNA

Somon DNA aşısı ile,  yaş almanın getirdiği etkileri silin!

Yaş almanın getirdiği belirtiler, güneş Işınlarının oluşturduğu yaşlanma belirtileri, stresin ciltte oluşturduğu harabiyet ve yorgunluk gibi gündelik yaşamın yüzünüzde bıraktığı etkileri pozitif bağlamda dönüştürmek için somon DNA yöntemi ilginizi çekebilir.

Somon DNA’sı yöntemiyle birlikte tüm cilt estetik uygulamaları kombine edilebilir.
Muhteşem bir anti-aging uygulamasıdır. Cildinizi:

 • Sıkılaştırır
 • Elastikiyetini arttırır
 • Nemlendirir
 • İnce çizgileri yok eder

Uygulaması son derece kolaydır. Lokal anestezi altında yapılan uygulamada hiç acı hissetmeyeceksiniz. Hamilelerin, kan pıhtılaşma sorunu olanların, diyabet sorunu olanların uygulama öncesi hekimlerini bilgilendirmeleri gereklidir.

Botoks ile kombine edildiğinde muhteşem bir etki bırakır. Aynı zamanda PRP ile ve dolgu işlemleriyle birlikte aynı anda kullanılabilir. Hypo alerjenik (düşük alerji) olduğu için çok geniş bir yelpazede kullanılabilir.

Somon DNA aşısı, 3-6 seans ve yılda iki kez uygulandığında etkisi kalıcı olur.

Somon DNA aşısı acaba bana uygun mu?

Tüm medikal estetik uygulamalarında olduğu gibi, Somon DNA için uygun olup olmadığınızın en doğru cevabını bir Dermatoloji uzmanı söyleyebilir. Eğer siz de Somon DNA ile ilgileniyorsanız,
merkezimizde Dermatoloji Uzmanımızdan ücretsiz görüş alabilirsiniz.


Gençlik Aşısı

Gençlik aşısı; cildin ihtiyacı olan, nem kapasitesini arttırmaya yönelik hyalüronik asit, amino asitler ve bazı minerallerin enjekte edilmesi işlemidir. Gençlik aşısında amaç, cildin nemlenmesini arttırarak, daha ışıltılı ve canlı görünmesini sağlamaktır. Ayrıca zamanla kaybolan esneklik geri kazandırılır. Cilt daha genç, taze ve canlı görünür.

Hyalüronik asit, aminoasitler ve minareller; enjeksiyonla ya da dermapenle cilt altına yedirilir. Uygulanan maddelerden en yenisi somon DNA’sıdır. Somon DNA somon balıklarından elde edilen ve içerisinde birtakım aminoasitlerin olduğu mezoterapi ürünüdür. Bunların enjeksiyonu sayesinde zamanla cildimizden eksilen maddelerin bir nevi geri konulması amaçlanır. Aynı zamanda cilt altındaki fibroblastları aktive ederek kollajen salınımı artar ve cildin daha elastik, daha canlı görünmesini sağlar.

Gençlik aşısının güzel yanlarından bir tanesi de güneşin zararlı etkilerinden korumasıdır. Genellikle yüze yaptığımız bir uygulama olan gençlik aşısı el bölgesine de yapılabilir. Somon DNA ‘yı gözaltlarına da çok sık uyguluyoruz.

Nasıl Yapılır?

Gençlik aşısı enjeksiyonla ve dermapen ya da dermaroller dediğimiz malzemelerle yapılabilir. Dermapen, ucunda iğneler olan ve motor gücüyle çalışan bir cihazdır. Ciltte küçük delikler açarak ürünün emilimini sağlar. Amaç ürünün cilt altına en iyi şekilde yedirilmesi olduğu için dermapen ve dermaroller’da çok sayıda iğne olması bize avantaj sağlıyor. Dermaroller’ın dermapen’den farkı elektrik gücüyle çalışmamasıdır.

İşlemden önce cilt dezenfekte edilir. Lokal anestezik kremler uygulanabilir. Kremin nüfus etmesi için yaklaşık 20-30 dakika beklenir. Biz uygulamayı yaparken hem enjeksiyon hem de dermapen kullanmayı tercih ediyoruz. 10 -15 dakika süren işlemin ardından uygulamayı sonlandırıyoruz. Kullanılan ürünler birbirleriyle birleştirilebilir. Örneğin tek seansta somon DNA’sı uygulayabildiğimiz gibi aynı seans içerisinde hyalüronik asitle karıştırıp uygulayabiliyoruz.

Kaç Seans Yapılır? Kaç Ayda/Haftada Bir Uygulanır?

Gençlik aşısı genelde 15 gün arayla yapılan 4 seansla yeterli olacak bir işlemdir. Daha sonra senede bir kür uygulanmasını tavsiye ederiz.

Ağrı ve Acı Yapar mı?

İğne ile yapılan bir işlem olduğu için acı eşiği yüksek olmayan hastalarımız acı hissedebilir. Bu hastalara işlemden önce lokal anestezik krem uygulayarak bu sorunu ortadan kaldırıyoruz. İşlemden sonra herhangi bir acı ve ağrı duyma durumu söz konusu değildir.

İşlem Ne Kadar Sürer?

İşlem süresi 10-15 dakika, anestezi süresi ise 20-30 dakikadır. Yani toplam 30-45 dakika süren bir işlemdir.

Kimlere Yapılır?

Kadın erkek herkese uygulanabilir. Yaş olarak tabi ki 30’lu yaşlardan sonra uygulanması daha uygundur.

Gençlik Aşısı Sonrası Ne Yapılmalıdır?

İşlemden hemen sonra normal hayata kaldığınız yerden devam edebilirsiniz. Sadece ilk 6 saat yüzünü yıkamamalısınız. Uygulanan ürünün ciltte daha iyi etki göstermesi açısından bu önemlidir. Ertesi gün makyaj yapabilirsiniz. 
Eğer siz de Gençlik Aşısı ile ilgileniyorsanız, merkezimizde Dermatoloji Uzmanımızdan ücretsiz görüş alabilirsiniz.


Mezoterapi

Yüz Mezoterapisi

Ciltteki probleme ve ihtiyaca göre çeşitli ilaçların karıştırılarak cilt altına direk olarak enjeksiyon yapılması işlemidir. Az miktarda ürün kullanıldığı için yan etkisi yok denilecek kadar azdır. Cildin yenilenmesinde, lekelerin azaltılmasında, kırışıklıkların giderilmesinde ve sarkmalarda kullanılan bir yöntemdir.

Yüz mezoterapisinde kullanılan maddeler nelerdir?

 • Hyaluronik asit
 • Bakır
 • DMAE
 • Magnezyum, selenyum, çinko, silica gbi mineraller
 • A, B, C vitaminleri
 • Glutatyon
 • Aminoasitler

Mezoterapi acaba bana uygun mu?

Tüm medikal estetik uygulamalarında olduğu gibi, mezoterapi için uygun olup olmadığınızın en doğru cevabını bir Dermatoloji uzmanı söyleyebilir. Eğer siz de mezoterapi ile ilgileniyorsanız, merkezimizde Dermatoloji Uzmanımızdan ücretsiz görüş alabilirsiniz.


Botoksla Terleme Tedavisi

Terleme fizyolojik bir süreç olmakla birlikte kol altı, el ve ayak gibi bölgelerde gereğinden fazla olduğu zaman can sıkıcı olabilmektedir.

Çeşitli tedavilerle bu durumun önüne geçilebildiği gibi botoks sayesinde de bu durum tedavi edilebilir.

Sempatik sinirlerin ter bezlerini uyarmasını engelleyerek etki gösterir. Genellikle 4-6 ay etkilidir. Lokal anestezi uygulanarak işlem yapılır. Bazen el ve ayak bölgesinde yapılacak uygulamalarda bölgesel blok yapılır.

Eğer siz de Botoksla Terleme tedavisi ile ilgileniyorsanız, merkezimizde Dermatoloji Uzmanımızdan ücretsiz görüş alabilirsiniz.