Medikal Estetik ve Dermatoloji

Branşlar

Cilt Bakımı ve Cilt-El Gençleştirme

PRP

PRP tedavisi nedir?

PRP, İngilizce adı; “Platelet Rich Plazma” olan ve trombositlerin zengin miktarda bulunduğu plazma olarak çevrilebilir. Trombosit (platelet)ler, yaralanma hallerinde kanın pıhtılaşmasını sağlayan yapılardır ve bol miktarda büyüme faktörü içerirler. Büyüme faktörü açısından zengin olan trombositler, yara iyileşmesinde de önemli role sahiptirler.

PRP nasıl elde edilir?

PRP kişinin kendisinden alınan kanın özel bir işlemden geçirilmesi ile elde edilir. Vücuttan alınan kan, santrifüje edilerek, plazmanın ayrıştırılması sağlanır. Plazma, trombosit yoğunluğuna sahip olan sarımtırak bir sıvıdır. Bu sıvı enjektörle vücuda geri verilir.

Kozmetik dermatolojide PRP kullanımı:

Kozmetik dermatolojide PRP, cilt gençleştirme, yara izleri tedavisi, kırışıklıkların düzeltilmesi gibi alanlarda kullanılan tamamen doğal bir tedavi seçeneği oluşturur. Kişinin kendi kanından elde edildiği için herhangi bir yan etki riski oluşturmaz ve son derece güvenilir bir alternatiftir.

Kozmetik dermatolojide PRP’nin cilt gençleştirme terapisinin yanında, diğer tedavi alanlarında da PRP son derece güvenle ve etkili olarak kullanılmaktadır. Saç tedavisinde kullanılan PRP, incelmiş, dökülen saçlara muhteşem bir dolgunluk kazandırmakta, dökülmeleri önleyerek, canlı saçlara ve sağlıklı saç derisine kavuşmanıza olanak tanımaktadır. Cilt çatlaklarında PRP kullanımı, doğal bir tedavi seçeneği sunar.

PRP başka hangi alanlarda kullanılır?

Platelet ya da bilinen adıyla trombositlerin, büyüme faktörleri içerdiğinden ve yara iyileşmelerinde önemli rol oynadıklarından bahsetmiştik. Bu özelliğiyle, kozmetik dermatolojide yaygın olarak kullanılan PRP, diyabet hastalarının, iyileşmesi zor yaralarının tedavisinde, yara iyileşme sürecini olumlu olarak etkilemek amacıyla kullanılır.

PRP aynı zamanda, varislere bağlı yaralarda, tendon yaralanması, tenisçi dirseği (tendinit) gibi rahatsızlıklarda, diş operasyonlarında, özellikle implant tedavilerinden sonra, yara iyileşmesini hızlandırmak için kullanılır ve başarılı sonuçlar alınmasını sağlar.

PRP, yaşlanma karşıtı (anti-aging) uygulaması olarak nasıl etki eder?

Yaş, yer çekimi, çevresel faktörler, yaşam alışkanlıkları gibi farklı nedenlere bağlı oluşan cilt sarkmalarımızın temelinde, cilt dokusunun elastikiyetini koruyan kolajen azalması vardır. Kolajen, cilde esnekliğini veren yapısıyla, eksikliğinde, cildin kırışmasına, yer yer çökmesine ve sarkmasına neden olur. PRP, içerdiği büyüme faktörleri ile, cilde esneklik kazandıran lifleri ve kolajeni tetikler ve cildin esneklik kazanmasını sağlayacak dokuyu harekete geçirir. PRP uygulamasını müteakip, cildin esnekliğinde artış, ciltte parlaklık, ilerleyen seanslarda ise kırışıklıklarda açılma ve gençleşme görülür. PRP, tamamen doğal bir tedavi alternatifidir. Kişiye; yabancı, kimyasal bir madde vermeden, muhteşem sonuç almamızı sağlayan doğal bir tedavi seçeneğidir. Elde edilen PRP, minik enjektörlerle cilt altına enjekte edilir.

PRP uygulaması;

 • Deriye esneklik ve parlaklık kazandırır.
 • Saç dökülmesini önler, saçları güçlendirir.
 • Kırışıklıkları açar
 • Yüzdeki çökmeleri tedavi eder.
 • Cilt hasarında deriyi yeniden yapılandırır.
 • Lazer gibi işlemler sonrasında cildi hızla tamir eder, iyileşmeyi hızlandırır.

PRP Nasıl uygulanır? Kimler uygular?

PRP işlemi, uzman doktorlar tarafından uygulanır. Öncelikle hastadan alınan kan, steril şartlarda özel bir tüpün içine konulur. Sonrasında kan, içinde özel bir jel bulunan tüpe yerleştirilir. Santrifüj cihazına konulan tüpteki kanın içindeki maddeler 5 ila 10 dakika içinde ayrıştırılır. Kanın, tronbositlerden ve büyüme faktörlerinden zengin plazma kısmı, kanın diğer kısmından ayrıştırılmış olur. Elde edilen plazma, enjeksiyon yöntemi ile ilgili alana uygulanır.

PRP’nin özellikleri

 • Uzun etkilidir.
 • Deriyi doğal biçimde canlandırır, yapılandırır.
 • Sadece yeni kolajen oluşumunu değil, cildin tüm yaşamsal işlevlerini destekler.
 • Kırışıklıkları ve çizgileri deriyi “doldurarak” değil “gençleştirerek” giderir.
 • Diğer uygulamalarla kombine edilebilir.
 • Yan etkisi olmayan, doğal bir tedavi seçeneğidir.

Hydrafacial

Son dönemlerde adını sıkça duyduğumuz Hydrafacial, klasik cilt bakım uygulamalarından farklıdır. Yüz, boyun ve dekolte bölgesine uygulanabilen, kadın-erkek her yaş ve cilt tipine rahatça uygulanan birçok farklı cilt sorununa çözüm sunan kombine bir bakımdır. Son dönemin popüler cilt bakım uygulaması Hydrafacial MD, FDA onaylıdır.

Hydrafacial; temizleme, yenileme, nemlendirme ve antioksidan korumanın yapıldığı aşamaları ile komplike bir bakımdır. Cilde nemini ve elastikiyetini geri kazandırıp canlandırılmasında, yüzeysel lekeler, güneş lekeleri, sivilce-akne, tıkalı ve genişlemiş gözenekler, yağ butonları, siyah noktaların, ince kırışıklıkların iyileştirilmesinde, yağlı ciltlerde sebum dengesinin sağlanmasında etkin sonuç alınır.  Acısız, keyifle yaptırabileceğiniz konforlu ve güvenli bir cilt bakım işlemidir.

Hydrafacial’da kişiye özel başlıklar kullanılır ve uygulama farklı aşamalardan oluşur.

Vortex isimli patentli bir teknoloji kullanan HydraFacial MD, basınçla püskürtme yapan ve adeta bir girdap etkisi yaratan özel bir başlığa sahiptir. Bu başlık sayesinde solüsyonların el değmeden cilde penatüre edilmesi sağlanır.

HydraFacial MD kaç seans uygulanır?

Cildin ihtiyacına göre 1 hafta ara ile 4 seans ideal bir kürdür. Sonucun korunabilmesi için ayda bir tekrarlanması önerilir.

Daha canlı ve sağlıklı bir cilt için de bakım amacı ile ayda bir derinlemesine temizlik önerilir.

HydraFacial MD kimlere uygulanır?

HydraFacial MD, kadın-erkek tüm yaş gruplarına ve en hassas ciltler dahil tüm cilt tiplerine her mevsimde uygulanabilir.


Kimyasal Peeling

Kimyasal ajanlar kullanılarak cildin soyulması işlemine denir. Kullanılan maddelerin özelliğine göre de istenilen seviyede soyularak cilt yenilenir.

Kimyasal peelingte hangi maddeler kullanılır?

Yüzeysal peelinglerde genellikle stratum corneum tabakası soyularak derinin kendini yenilemesi hedeflenir. Bu amaçla %10-25 TCA  jessner solüsyonu, AHA, salisilik asit ve tretinoin solüsyonları kullanılır.

Orta derecede peelingler, papüller ve üst retikuler dermis hesaplanarak derinin yenilenmesi sağlanır.

Derin peelinglerde ise epidermis, papüller ve üst retikuler dermiste nekroz ve enflamasyon oluşturulur. Orta ve derin peelinglerde %35-50 TCA jessner ve %35 TCA kombinasyonu, %70 lik glikolik asit ve %35 TCA kombinasyonu veya %88 fenol kullanılır.

Kimyasal peeling kimlere yapılır?

Ciltte yaşlanma belirtileri olanlar, ciltte lekelenmeleri olanlara, akne izi, seboreik keratoz,aktenik keratoz problemi olan kişilere uygulanabilir.


El Gençleştirme

Yüzümüze gösterdiğimiz özeni ellerimizede gösteriyormuyuz?

Yaşımızı ele veren organlarımızdan biride ellerimizdir. Zamanla deride incelme, deri altı yağ dokularında azalma ve lekelenmeler oluşur. Bunları gidermek için neler yapılabilir?

1. İncelen el derisini daha canlı hale getirmek için cilt altındaki kolajen üretimini tetiklemek için Nd-Yag ve Erglas lazerler kullanılabilir. Ayrıca cilt altına cildi besleyici özellikte mezoterapi ürünleri enjeksiyonu yapılabilir. Bu amaçla hyaluronik asit, C vitamini, E vitamini içeren ürünler  enjekte edilebilir. Ayrıca PRP uygulaması ile de bu etki güçlendirilebilir.

2. Deri altı yağ dokusu azalmış ise hyaluronik asit yada CaOH apatitli deri altı dolguları tercih edilebilir.

3. Deri üzerinde lekelenmeler kimyasal peeling yada leke tedavisine yönelik Q Switch Nd-Yag, KTP  lazer ve fraksiyonel lazerlerle azaltılabilir.

İşlemler ağrılı mıdır?  Ne kadar sürer?

Genellikle işlem öncesi lokal anestezi krem uygulanır. 15-30 dk. ‘da işlem sona erer.

İşlem sonrası ciltte neler olur?

Genellikle enjeksiyonlu işlem sonrası hafif ödem, kızarıklık ve morluklar oluşabilir. Bu durum birkaç günde kendiliğinden geriler. Lazer uygulaması yapıldıysa, ciltte hafifi kabuklanmalar oluşabilir.

İşlem sonrası neler yapılabilir?

Cildi besleyici nemlendirici lremler kullanılmalı ve mutlaka güneşten korunmalıdır.

Ne kadar sıklıkla yapılabilir?

Cilt altına uygulanan dolgular 6 ay 1,5 yıl arasında etkilidir. Cildin onarılması ve nemlendirilmesi hedefleniyorsa iki hafta aralıkla minimum 4 seans işlem yapılması uygundur. Leke tedavileri genellikle leke tekrar meydana gelirse uygulanabilir.


Çil ve Leke Tedavisi

Çiller genellikle yüzde görülen ancak omuzlar, kollar, sırt, göğüs gibi yerlerde de rastlanan 1-3 mm çaplı küçük kahverengi lekeciklerdir. Genellikle kızıl saçlı sarışın ve beyaz tenli kişilerde rastlanmakla birlikte ten rengi koyu olanlarda da görülebilir. Ortaya çıkışında genetik faktörlerin rol oynadığı düşünülmektedir. Çillenmenin MC1R adlı geni taşıyanlarda daha sık rastlandığı yönünde çeşitli yayınlar mevcuttur. Güneşe maruziyet ile renginde koyulaşma olur.

Çilli bireyler güneşten çok iyi korunmalı

Çiller iyi huylu deri lekeleridir ancak çilli kişilerde ultraviyole deri kanseri gelişimi için önemli bir risk faktörüdür. İngilterede yapılan bir çalışmada Malign Melanoma gelişiminde çil varlığının ciltteki nevüs sayısından daha önemli olduğu ortaya konulmuştur. Bu nedenle çilli bireylerin güneşten korunmaları ciddi önem arz etmektedir.

2-3 yaş civarında ortaya çıkıyor

Çillere doğumda rastlamayız genellikle 2-3 yaş civarında ortaya çıkar ve ergenlikte artarlar. Bazen de ileri yaşlarda kayboldular. Yine çillenme ağız içi gibi mukoza dediğimiz yerlerde rastlanmazlar.

Düzenli güneş koruyucu kullanılmalı

Çiller esasında zararsız oluşumlardır. Görüntü açısından kozmetik rahatsızlık verebileceğinden tedavi edilebilir. Ancak bazen kişide psikolojik etkilenmeye yol açtığından tedavi edilmesi gerekebilir. Çiller güneş ışığı ile birlikte rengi daha da koyulaşacağından özellikle yaz aylarında düzenli olarak güneş koruyucu kullanılması gerekir.

Peki rahatsızlık uyandıran çillerden nasıl kurtulabiliriz?

Şimdiye kadar çillerin tedavisinde çeşitli tedaviler denenmiş olup çillerin renginin soldurulduğunu ancak tamamen geçmediğini gözlemlemekteydik. Çil tedavisinde şimdiye kadar çeşitli tedaviler yapılagelmiştir. Kimyasal peeling çeşidi olan fenol peelingler çeşitli yan etkiler ortaya çıktığından günümüzde uygulanmamaktadır. Hidrokinon ve retinoik asit içeren kremler kullanılmış ancak bunlar da pek yeterli olmamıştır. IPL ışık sistemleri Q anahtarlı aleksandrite lazer sistemleri kullanılmış ancak etkinliklerinin düşük olduğu gözlenmiştir. Tüm bu tedavilerin amacı leke oluşumunda rol alan melanin pigmentinin üretilmesini azaltmak, üretilmiş olan melaninin deriden uzaklaştırılmasını sağlamaktır. Ancak mevcut tedavilerle bu kısmen sağlanabilmektedir. Cilt yapımız uygun olduğu taktirde İçerisinde asetik asit, kapsaisin, çinko oksit ve kalsiyum florür içeren kimyasal peeling sayesinde ciltteki çillerden ciddi oranda kurtulabilirsiniz. Mutlaka uzman hekim tarafından değerlendirilip tedaviye uygun olup olmadığınız belirlenerek peeling uygulanır. Bu tedavi sayesinde şimdiye kadar pek çok kişi çillerinden kurtulmuştur. Şayet siz de çillerinizden mustaripseniz bu tedavi sayesinde tedavi olma şansına sahipsiniz.


Ameliyatsız Yüz Germe

Yüz ‘ovaliniz’ yer çekiminin etkisiyle bozulmuş, kaşlarınızın ‘kavitesinde’ aşağı doğru sarkmalar oluşmuşsa, yanak bölgenizde yaşlanma belirtileri gözlenmeye başlamış ve ameliyat olmak sizi korkutuyorsa, ağrı duymadan gençleşmek için ‘organik iple yüz germe’ işlemi tam size göre.

Yüz germe işlemi, yer çekiminin olumsuz etkilerine karşı koyamayan cildimiz için mükemmel sonuçlar almamızı sağlayan bir uygulama.

Yaş almayla birlikte azalan vücut dokularından artık her estetik yazımızda bahsediyoruz. Özellikle yer çekiminin de etkisiyle aşağı doğru gitme eğiliminde olan tüm organlarımız gibi, cildimiz de aynı tepkiyi verir. Azalan kolajen dokusu cildimizin görünen kısmında istenmeyen görüntüler oluşmasına neden olur. Çökmeler ve sarkmalar, özellikle yüzümüzün gençliğini yok eden bir görselliğe bürünür. Elbette azalan kolajen dokusunun yerine konması ile yüzümüzün genç görünümü yenilenebilir ancak çok daha etkili bir görünüm ve uzun süreli gençlik için uygulamalarımız da çeşitlilik arz etmektedir.

Organik iplerle yapılan yüz germe işleminde herhangi bir komplikasyon olmadan 10 yıl gençleşirsiniz.

Organik İplerle Yüz Germe:

İple yüz germe tekniği, cilt gençleştirmek için kullandığımız tekniklerden bir tanesidir. Organik iplerle yapılan bu uygulama ile yüzünüz 10 (on) yıl gençleşir. Farklı tekniklerle cilt dokusu altına yerleştirilen organik ipler, yüzünüzün asılması prensibiyle yukarı doğru çekilir. Yukarı çekilen dokulardaki sarkmalar ortadan kalkar. Cildinizdeki yaş almaya ve yer çekiminin etkisine bağlı oluşan yaşlanma belirtileri yok edilir.

Etkisi hemen fark edilen bu uygulamada;

 • 7-10 yıl zamanda geri gidersiniz.
 • Etkisi uygulama sonrası hemen hissedilmeye başlar.
 • Kolay ve çabuk uygulanır, 30 dakika içinde işleminiz biter.
 • Acı ağrı hissedilmez.
 • Uygulama sonrası hemen gündelik yaşamınıza dönersiniz.
 • Makyaj yapabilirsiniz.
 • Komplikasyon riski yoktur.
 • Yüzünüzde kalıcı iz bırakmaz.
 • Cilt dokusu altına yerleştirilen organik iplerle aşağı sarkma eğiliminde olan yüzünüz yukarı doğru asılır ve yaşlanma etkileri ortadan kaldırılır.

Ameliyat olmadan, ağrı çekmeden, acı duymadan gençleşmek için lütfen randevunuzu alın.

Öncelikle gıdı neden sarkar?

Cilt ve doku sarkması birçok nedene bağlı olarak gelişmekle birlikte iki temel neden herkes için belirleyici rol oynar. Bunlardan ilki; kuşkusuz ki, yaş almadır. Yaş almaya bağlı olarak, cilde esnekliğini kazandıran kolajen üretiminin azalmasıyla, kolajen dokusu yıpranır, gevşer. Kolajen üretiminin azalmasıyla birlikte, ciltteki büzülmeler gözle görülür hale gelir.

İkinci neden ise, yaş almayla birlikte, dünya üzerinde yaşayan tüm canlıları etkileyen; yer çekimidir. Yer çekimine maruz kalan tüm bedenimizde, zamanla, kaslar yere doğru gitme eğilimi gösterir. Bu da, zaman içinde, sarkmalar şeklinde kendini gösteren bir durumu ortaya çıkarır.

Bunun yanı sıra; kontrolsüz kilo alımı, düzensiz yaşam tarzı, sigara, alkol, şeker hastalığı, düzensiz beslenme vb. nedenlere bağlı olarak da, boyun bölgemizde gıdı oluşabilir. Oluşan bu gıdımız da bahsettiğimiz gibi, kolajen doku azalması ve yer çekimi etkisiyle bizi üzecek şekilde aşağı doğru sarkar.

Gıdı sarkması doğal yollarla önlenebilir mi?

Doğal yollar derken doğal ilaçlardan bahsediyorsak bu konudaki görüşümüzü defalarca dile getirdiğimiz gibi burada da tekrar edelim. Doğal ilaç dediğiniz hiçbir uygulama ya da ilacı, uzman doktorunuz önermediği sürece kullanmanızı tavsiye etmiyoruz. Bununla birlikte, boyun kaslarını gerginleştirecek egzersizleri de yine konunun uzmanının önerileri doğrultusunda yapmalısınız. Tavsiye edilen hareketler bölgedeki kas dokusunu çalıştırır ve doku sarkmalarını bir süre daha engelleyebilir.

Ameliyat, gıdıları yok eder mi?

Estetik operasyonla gıdılarınızdan kurtulmanız elbette mümkün. Ancak, operasyon maliyeti, anestezi almak, enfeksiyon riskleri, iş gününden ve günlük yaşamdan kopmak ve iyileşme süreleri göz önüne alındığında tekrar düşünülmesi gereken bir durumdur.

Her ameliyat kendi içinde riskler barındırır. Bununla birlikte gıdıları ameliyatla aldırmak elbette etkili bir yöntem olabilir. Ancak ameliyat olmadan, bıçak altına yatmadan, son derece kolay bir yöntemle gıdılarınızdan kurtulmak varken neden böyle bir riski göze alasınız ki?

Ameliyatsız gıdılarınız yok olabilir.

Ameliyat olmanıza gerek kalmaksızın, istemediğiniz, sizi olduğunuzdan kilolu ve yaşlı gösteren gıdınızdan kurtulabilirsiniz. Dermatoloji ve kozmetoloji bilimi bu konuda sizin yardımınıza yetişiyor. Gıdılarınızı yok etmek için uygulayabileceğimiz birçok yöntem ve uygulama mevcut. Yüz tipiniz, kilonuz, yüzünüzün şekli, beslenme şekliniz vb. birçok etken göz önüne alınarak bir tedavi seçeneği belirleniyor.

HIFU Cihazı ile gıdı yok etme

HIFU cihazı, kolajen üretimini tetikleyen, böylelikle bölgesel sıkılaşmayı sağlayan bir teknoloji mucizesi. Bölgesel canlanmayı, kolajeni tetikleyerek yapan, böylelikle hiç acı çektirmeden gıdılarınızdan kurtulmanızı sağlıyor.

Yüz mezoterapisi ile gıdı yok etme

Mezoterapi yöntemi gıdılarınızı yok ediyor. Bununla birlikte bu yöntem cildinize bakım yapmak, yaş almanın getirdiği olumsuzlukları silmek için de birebir uygulama. Cildinizin gereksinimi olan oligopeptitler, mineraller ve vitaminleri cildinize sağlarken, kolajen fibrillerini uyararak, doku gelişimini sağlıyor ve son derece etkili bir yöntem.

İplerle cilt germe

Ameliyatsız, iplerle yüz germe yöntemi, tüm yöntemlerle birlikte, yoğun olarak tercih edilen bir uygulama. Uygulama ile on yıl genç görünüyorsunuz. Operasyon sonrası etkisi gözle görülür biçimde hissedilen yöntem oldukça da uzun etkili.

Organik iplerin cilt altına yerleştirilerek, dokuların gerginleştirilmesi prensibi ile uygulanıyor. Sadece gıdılarınıza değil, yüz bölgesinde 20den fazla noktaya uygulanarak ciltteki tüm sarkmaları toparlıyor.

Bu ve benzeri uygulamalar ile her gün gelişen teknolojik cihazlar sayesinde güzelliğiniz için daha az bıçak altına yatma ihtiyacı duyuyorsunuz. Gün içinde dilediğiniz bir saatte uygulama için kliniğe uğruyor, 10 yıl gençleşmiş bir şekilde çıkıyorsunuz.