Haberler

AGELESSCLINIC.COM

TARÇININ BİLİMSEL OLARAK İSPATLANMIŞ FAYDALARI

TARÇININ BİLİMSEL OLARAK İSPATLANMIŞ FAYDALARI

Günümüzde çok kullandığımız baharattır. Yüz yıllardır tarçın gıdalarda tat ve koku vermek için kullanılmıştır. İnsanlar tarçını daha çok tatlı ve unlu mamüllerde kullanmaktadırlar. Tarçın dünyada en çok kullanılan bir baharattır.

Son zamanlarda yapılan araştırmalarda sağlık için ne kadar faydalı olduğu gösterilmiştir. Tarçının başka bir alternatifi yoktur.

Sağlık çalışanları daha henüz tarçının önemini anlayamamışlardır.

A- KANSER VE TARÇIN;
Kalın bağırsaklarımızın son kısmını oluşturan kolon ve rektum kanserlerine karşı koruyucu olduğu bilimsel çalışmalarda gösterilmiştir. Tarçının içinde bulunan CİNNAMALDEHYTE kansere karşı koruyucu olan etken maddedir.

B- HEALİNG (İYİLEŞME)
Eğer kontrol edilmezse yaraların enfekte olması insan vücudunda ciddi problemler yaratır. Nane yağı ile beraber tarçının karıştırılması yara üzerine tatbik edildiğinde antibiyotiğe dirençli bakterilerin öldürülmesinde çok etkilidir.

C- ÖĞRENME POTANSİYELİNDE ARTIŞ;
Farelerde yapılan deneylerde düzenli tarçın verilen farelerde öğrenmede yeni yeteneklerin geliştiği gösterilmiştir. Öğrenme problemi olan çocuklarda gıdalarına tarçın ilavesiyle bu durumun düzeldiği ve öğrenmede artış olduğu gösterilmiştir.

D- ALZHEİMER

Yaşlı insanların büyük problemi olan Alzheimer hastalığında Alzheimerın sebebi olan amyloid plaklarının ve plakların önlenmesinde çok ümit verici olarak çalıştığı ve iyileşme bulgularının saptandığı bilimsel yayınlarda belirtilmiş ve ispatlanmıştır.

E- KİLO KAYBI;
Yapılan araştırmalar göstermiştir ki cinnamon yani tarçın hızlı kilo kaybetmekte çok etkili olmaktadır. Yenilen gıdalara tarçın ilavesi alınan gıdalardaki kaloriyi azaltarak kilo kaybına yardımcı olduğu ispatlanmıştır.

F- DİABETES;
Çinli araştırmacılar yaptıkları deneyler sonucunda günlük 3 gram tarçın alımının diabetik hastalarda 3 ay içinde kan şekerlerinin seviyelerinde belirgin düzelme ve aynı zamanda Trigliserit değerlerinde de belirgin azalma meydana getirdiğini göstermişlerdir.

G- PARKİNSON HASTALIĞI;
Parkinson hastalarında günlük 3 gram tarçın kullanımının hastalığın semptomlarının azalmasında ve normale dönmesinde belirgin etkisi olduğu gözlemlenmiştir.

H- BAKTERİEL VE MANTAR ENFEKSİYONLARI;
Salmonella ve Listeria gibi gıda dan bulaşan enfeksiyonların önlenmesinde ve tedavisinde tarçın kullanımı bakterilerin önlenmesinde çok etkilidir. Bu durum Tarçının içinde bulunan CİNNAMALDEHYTE yapmaktadır. Tarçın aynı zamanda diş kayıplarını ve ağız kokusunu önlemede etkilidir.

İ- İNFLAMASYON; 
Bakteri olmadan olan bu durumun vücutta yaratacağı ciddi zararların önlenmesinde çok etkilidir.

Dr. Ali Fuat AYTEKİN
http://www.alifuataytekin.com/