Haberler

AGELESSCLINIC.COM

KAFAİN PARADİGMASI

KAFAİN PARADİGMASI

Sabahları uyanmak zinde olmak fokusu arttırmak için yaptığımız bir alışkanlık olan kahve içimi veya kafein alımı maalesef bazı sorunları da beraberinde getirmektedir.

Amerika ya yolculuk yapanların yollarda sabahları sıkça gördüğü insan tiplerinde bir elde kahve ve bir elde donut (şekerli çörek) sabah kendimize yaptığımız altın vuruştur. Aç karnına alınan kahve sizi 20 dakika sonra uyarmaya başlayacaktır ve vücudunuzda yaklaşık 9 saat kalacaktır. Fakat şimdi birde diğer yönden bakalım sabah aç karnına yüksek şekerli bir yemek yenilmesi ve eğer bu birde taze sıkılmış bile olsa meyve suyu ise kandaki şeker yükselmeye başlayacak ama 7 adet hormonunuz 9 ile 11 saat kanınızda düşecektir.

Bunların en önemlisi Kortizol ve Testosteron, Büyüme Hormonu SHBG, Östrojen’dir. Buna karşılık Adrenalin, Nor adrenalin gibi stres hormonlarında artış olacaktır. Aynı zamanda insülin hormonu da yükselmeye başlayacaktır. Şimdi gelelim kahve veya kafeinli meşrubatların yaptıklarına;

KAFEİN;
A-
Kemik kaybını arttırır.
B-
KAHVE + ALKOL + SİGARA; PANKREAS KANSER RİSKİNİ ARTTIRIR. En büyük artış %26.3 ile kahve alkol ve sigaranın yan yana gelmesi durumundadır. İkinci sırada Alkol ve kahvenin birlikteliğidir ki bunda oran %13,9’a düşerken bu oran sadece aşırı kafein tüketilmesinde (gazlı meşrubatlar ve kahve) %1’dir.
C-
KAFEİN STRESS HORMONALRONI ARTTIRIR. KAFEİN BİR STRESSÖRDÜR. (Eğer her gün kahve ve kafeinli meşrubatları tüketiyorsanız)
D-
KAFEİN SERUM KOLLESTEROLUNU ARTTIRIR. (Feedback etkisi vardır.)
E-
KAFEİN SERUM HOMOSİSTEİN SEVİYESİNİ ARTTIRIR.
F-
KAFEİNLİ MEŞRUBATLARIN ÇOK TÜKETİLMESİ KANSER RİSKİNİ ARTTIRIR. Bu durum kafeinin testosteronu östrojene dönüştürmesi sonucu olur.
G-
KAFEİN İNSÜLİN DİRENCİNİ ARTTIRIR.
H-
KAFEİN TİROİD FONKSİYONLARI AZALTIR.