Haberler

AGELESSCLINIC.COM

BEYİN SAĞLIĞINIZ İÇİN AZ BİLİNEN, EN İYİ 10 GIDA!

BEYİN SAĞLIĞINIZ İÇİN AZ BİLİNEN, EN İYİ 10 GIDA!

Bazı gıdaların beyin fonksiyounu arttırdığı yaşla beraber azalan algılama fonksiyonlarını iyileştirdiği ve fokusu arttırdığı bilinmektedir. Size sağlıklı bir insanın dahi tüketmesi gereken 10 adet gıda çeşidini sunuyoruz.
KEREVİZ SAPI;
Krevizin içinde bulunan LUTEOLİN maddesi beyin inflamasyonunu azaltır ve hafıza kaybını engeller.
YENGEÇ;
İçinde bulunan PHENYLALANİN nedeniyle beyinde dopamin yapımını arttırarak beyin fonksiyonlarında artış olur.
NOHUT;
magnesiyum citrate’tan çok zengindir. Beyindeki kan akımını geliştirir ve beyin hücrelerinin gelen mesajlara daha hızlı cevap vermesini sağlar.
KIRMIZI ET;
Her ne kadar doktorlar az tüketin desede kırmızı et iyi bir Vitamin B12 kaynağıdır. Bu madde beyindeki sinirlerin myellinizasyonu yani sinirlerin izolasyonunda çok önemlidir.
CURRY;
Turmeric içinde bulunan bu madde kuvvetli bir anti inflamatuar maddedir. CURCUMİN içerir. Arştırmacılar curcumin’in hafızayı güçlendirdiği ve yeni beyin hücrelerinin oluşmasını sağladığını bilinmektedir.
CEVİZ;
İçindeki Omega3  ve anti oksidan özelliği yanında içerdiği PHYTOSTEROL sayesinde beyin fonksiyonlarını arttırdğı saptanmıştır.
KAHVE VE SİYAH ÇİKOLATA;
Çikolatayı içinde ki kakao oranı en az %70’in üstünde olanları kullanın. Sütlü çikolata yemeyin. Bu ikilideki kafein ve anti oksidanlar nedeniyle Alzheimer hastalarında hastalığın seyrinin yavaşlamasında fonksiyonu büyüktür.
COCONut OİL;
Yıllardır doktorlar cocnut yağının insan sağlığı acısından önemini vurgulamışlardır. Ekstra virgin yani ilk hasat yağ daha etkindir. Organik olması tercih edilir.
KIRMIZI TURP;
Bu kök sebzesi daha öncede bilindiği gibi demir bakımından çok zengindir. Aynı zamanda beyinde inflamasyonu azaltır. Beyindeki kan akımını hızlandırır. Turp familyasında natürel nitratlar vardır. Beyine giden damarların genişlemesine sebeb olur kan akımını arttırır.
KEMİK SUYU;
Kemik suyu yüksek kollajen içerir. Ayrıca içinde bulunan PYROLİN VE GLYCİNE amino asitleri sayesinde hafızayı geliştirir. İçerdiği bileşikler nedeniyle vücudun her tarafındaki inflamasyonun azalmasına neden olur.