Beslenme ve Diyet

Branşlar

Besin İntolerans Testi

Besin İntolerans Testi

Besin Duyarlılığı ve İnteloransında Beslenme

Gıda duyarlılığı, vücut bazı gıdalarla başa çıkamadığı zaman oluşur. Herhangi bir besin, içecek veya katkı maddesine karşı oluşan bu durum, vücutta allerjiye neden olmadan, sadece bazı organ veya sistemleri etkiler.

Gıda intolerans Testi vücudunuzun hangi besinleri tolere edemediğini ortaya çıkarmaya ve bu sonuçlar doğrultusunda gerekli önlemlerin alınmasına yardımcı olan bir kan testidir. Test teknolojisi ile artık 200’den fazla besin maddesine karşı oluşabilecek intolerans kısa süre içerisinde tespit edilebilmektedir. Besin maddelerine özgü IgG antikorlarının belirlenmesiyle elde edilen test raporuna göre hazırlanan diyet programının uygulanması ile bireyin;

  • Şişmanlık, zayıflık
  • Cilt problemleri (Sedef hastalığı, akne, sivilce, kaşıntı, egzama, ürtiker)
  • Halsizlik, yorgunluk, uyku bozuklukları, depresyon, anksiyete, migren, baş ağrısı
  • Solunum yolu hastalıkları (astım, bronşit, geçmeyen öksürük, sık hapşırma, rinit, nezle)
  • Mide ve bağırsak problemleri (gaz, şişkinlik, ishal, kabızlık, mide krampları, ödem, IBS) ve daha birçok şikayetinin kronik hale gelmesi engellenmektedir.

Besin duyarlılık testleri ile birçok besine karşı spesifik IgG analizi ile duyarlılık olup olmadığı saptanabilmektedir. Hangi gıdaların tüketilmesi, hangilerinden uzak durulması gerektiğine karar verme, yaş, cinsiyet, diğer rahatsızlıklardan gibi kişiye özel faktörlerin değerlendirilmesi sonucu doğru beslenme planının oluşturulması uzman doktor ve diyetisyenlerin yönlendirmesi ile yapılmalıdır.

Besin İntelorans Testi (Gıda Duyarlılık Testi)

Besin alerjisi hayatı tehdit edici olmamasına karşın, besin intoleransının bireylerin normal sağlıklı bir hayat yaşamalarına belirgin ve ağır şekilde etki edebileceği göz ardı edilmemelidir.

Besin intoleransı yaşayanlarda birden çok semptom gözükmektedir. Semptomlar çoğu zaman belirsizdir ve problemin asıl sebebi olan besin her zaman doğru tanımlanamaz. Bireyler genellikle, hasta gibi hissetmekten, şişkinlikten ve her zaman yorgun olmaktan şikayet ederler.

Gıda duyarlılık testi bağışıklık sistemi yeterince gelişmiş 2 yaş üzeri çocuklara ve bağışıklık sistemiyle ilişkili medikal bir sağlık sorunu bulunmayan tüm yetişkinlere uygulanabilmektedir. Gebelik ve doğumdan 6 ay sonrasına kadar olan dönemde uygulanması sonucun doğruluğunu etkileyebileceğinden önerilmemektedir.