Algoloji (Ağrı Tedavisi)

Branşlar

Ağrı Tedavileri

Geçmeyen (kronik) ağrılar yaşam kalitemizi bozup; psikolojik sorunlar ve işgücü kayıplarına neden olmaktadır. İlaç tedavisine ya da fizik tedavi gibi yöntemlere yanıt vermeyen kronik ağrıların tedavilerini başarılı bir şekilde uygulamaktayız.

Omuz (Kireçlenme ve Diğer Ağrılarda)

Omuz ve omuz çevresi eklemlerde artroz (halk arasında bilinen adıyla kireçlenme) eklem ve kıkırdakların aşınması sonucu kendisini önce hareketlerde sertlik ve ağrı, sonrada hareket kısıtlanma ile ortaya koyar. Hasta kollarını hareket ettirmekte zorlanır. Olay çok ilerlerse istirahat sırasında bile ağrı olur, hastanın o taraf omuzu üzerine yatmakla ağrısı olur.

Artrozların Tedavisi

İlaç tedavileri ya da Fizik tedavi yöntemlerine yanıt vermeyen hastalarda uyguladığımız Girişimsel yöntemler

 • Eklem içi kortizon enjeksiyonu
 • Eklem içi radiofrekans
 • Supraskapular sinir pulse radiofrekans uygulaması
 • Pahsa kateter uygulamaları
 • Eklem içi ozon tedavisi
 • Eklem çevresi prolozon
 • Sorft laser needle

Artozlar (Kireçlenmeler)

Artroz halk arasında kireçlenme diye bilinen ilerleyici bir hastalıktır. Yaşlanmamızın doğal sonucu olarak 40 yaşları civarından başlayan kıkırdak dokusunun bulunduğu her eklemi harap etmeğe yönelen bu rahatsızlık, 70 yaşları civarında hepimizin yakasına yapışabilir. Doğal süreçlerin dışında da artroz gelişebilir.

Önceleri sabah sertlikleri şeklinde karşımıza çıkan artroz daha sonraları dizlerde şişme, ağrı, hareket etmekle şikayetlerde artma şeklinde görülür. Eklemleri tahrip eder kemikleri aşındırır.

Artrozların Tedavisi

İlaç tedavileri ya da Fizik tedavi yöntemlerine yanıt vermeyen hastalarda uyguladığımız Girişimsel yöntemler

 • Eklem içi kortizon enjeksiyonu
 • Eklem içi radiofrekans
 • Supraskapular sinir pulse radiofrekans uygulaması
 • Pahsa kateter uygulamaları
 • Eklem içi ozon tedavisi
 • Eklem çevresi prolozon
 • Sorft laser needle

Gerilim Tipi Baş Ağrısı

Kendine Has Özelliği Olmayan Belli Belirsiz Ağrılardır.

Episodik ve süregen tipleri vardır. Yılda 180 günden az görülürse epizotik 180 günden fazla görülürse süregen gerilim tipi baş ağrısı olarak tanımlanır. Ağrı atakları dakikalar hatta günler sürer. Günlük aktiviteleri etkilemeyen orta şiddette basınç ve sıkışıklık hisli başın iki tarafında olan ağrılardır. Bulantı yoktur.

Işık ve gürültüden rahatsız olabilirler. Ayda 15 günden daha az görülmesi, ılımlı veya orta derecede olması, iki taraflı olması, günlük işlere engel olmaması gibi özellikler bizi gerginlik baş ağrısının epizotik şeklinin tanısına götürür. Süregen şeklinde ise son 6 ayda her ay 15 gününde mevcuttur. Basınç ve sıkıştırma hissi burada da söz konusudur. Günlük aktivite ile artmaz bulantı olabilir ses ve ışıktan rahatsızlık duyulabilir.

Tedavi

Medikal tedaviye ek olarak ya da tek başına

 • Laser needle uygulamaları
 • Ozon tedavisi

Küme Baş Ağrısı

Şiddetli tek taraflı, genellikle göz ya da göz çevresinde veya her ikisi beraber, tedavi edilmediğinde 15-180 dakika arası süren bıçak saplanır tarzında bir ağrı şekli olup gözde çevresinde kızarma, sulanma, burunda tıkanıklık, akıntı, yüzde terleme, göz kapaklarında düşme ve şişme olabilir. Daha çok erkeklerde görülür. Migrenin tersine hasta yerinde duramaz. Ağrıları gece yarısı hastayı uykusundan uyandırabilir.

Tedavi: İlaç tedavilerine yanıt vermeyen hastalarda Uyguladığımız yöntemler

 • Sfenoplatin ganglion RF
 • Ozon tedavisi
 • Sorft laser needle

Osteoporoz (Kemik Erimesine Bağlı Ağrılar)

Kemiğin mineral içeriğinin azalması sonucu dayanıklılığının azalmasına bağlı deformiteler, kemik kırıkları, omurlarda çökmeler ve sonuçta, kendisini daha çok ağrı yakınmaları, dişlerde dökülme, boyda kısalma ile gösterir.

Özellikle kadınlarda menopozdan sonra karşımıza sık çıkan sorunlardan birisidir. Kemik dansitometri ölçümleri yol göstericiliğinde ilaç tedavileri, eğer omurilik kemiklerinde aşırı yıpranma ya da çökmeler oluşmuş ve bunlara bağlı dayanılmaz ağrılar söz konusu ise vertebroplasti veya kifoplasti dediğimiz, hareketli röntgen sistemleri eşliğinde narkoz ve neşter kullanmadan omurilik taşıyıcı kemiklerinin içerisine kemik çimentosu dediğimiz maddeler enjekte edilmesi ağrıları %95 oranında geçmektedir.

Tedavi:

 • Medikal tedaviye ilaveten
 • Vertebroplasti
 • Kifoplasti
 • Ozon tedavisi
 • Pahsa kateter uygulamaları

Nöropatik Ağrılar

Kronik bir ağrı tipi olup sinir hasarlanması sonucu oluşur. Damarsal kökenli, şeker hastalığına bağlı sinir harabiyetleri, alkoliklerdeki sinir hasarları gibi birçok kaynağı var olup, ağrı kesici ilaçlara yanıt vermez. Trigeminal nevralji ve Zona ağrıları da nöropatik ağrılardır.

Bu farklı bir ağrı çeşididir. Normalde ağrı oluşturmayan bir uyarı örneğin soğuk bunlarda ağrı olarak bedene yansır. Aşırı hassastırlar, Ağrılı uyaranlara cevapları ise abartılıdır. Yanma ve karıncalanma tipi ağrıları sürekli rahatsızlık vericidir. Bu ağrıların tedavileri güç olmakla birlikte ilaç tedavilerinin yanında, o bölge duyusal sinirlerinin iletimlerini değiştirerek faydalı olunabilmektedir. Örneğin bizim uyguladığımız pratikte “paşa kateter” dediğimiz multifonksiyonel nörolojik elektrod uygulamaları iyi sonuçlar vermektedir.

Tedavide ilaçlara ilaveten

 • Radyofrekans ile sempatektomiler
 • Pasha kateter
 • Ozon tedavisi

Ameliyatla Geçmeyen Bel Ağrıları

Bel fıtığı nedeni ile ameliyat olmuş ancak bel ve bacağa vuran ağrıları geçmemiş hasta grubunu ifade etmek için başarısız bel cerrahisi olarak ifade edilmektedir.

Bel ya da bacağa vuran ağrılardan yakınan ve kendisine bel fıtığı tanısı konup ameliyat edilen hastalarda şikayetlerin ameliyattan hemen sonra ya da daha geç bir dönemde tekrarlaması olayıdır. Bel fıtığı nedeni ile ameliyat edilenlerin %15’inde görülebilmektedir.

Nedenlerine gelince: Eğer operasyondan hemen sonra hastanın daha önceden var olan şikayetleri aynen ya da artarak devam ediyorsa:

 • Konulan tanı yanlıştır
 • Yanlışlıkla başka mesafeden ameliyat edilmiştir
 • Operasyon tekniği hatalı ya da eksiktir diye düşünmek gerekir.

Eğer hasta ameliyat olduktan 2-6 ay sonra benzer şikayetlerle tekrar hekime müracaat etmişse yukarıdaki nedenler olabileceği gibi daha çok operasyon bölgesinde yapışıklıklar, granülasyon dokuları ya da fıtığın aynı veya başka bir bölgeden nüksü yani tekrarlaması söz konusu olabilir.

Tedavi

Biz özel bir epidural kateter (RACZ) vasıtası ile doku eritici ilaçların beraberinde kortizon vererek, hastaya iki, üç gün daha bu kateterden yoğun tuzlu serum vererek tedaviyi sonlandırıyoruz. Ağrılar geçmez ise Pasha kateter dediğimiz (multifonksiyonel nörolojik bipolar kateter) uygulamasına geçiyoruz. Bu yöntem ile ağrıların omuriliğe giriş kapıları ileri teknolojik uygulama ile kapatılarak hastaların rahatlaması sağlanır. Her şey rağmen ağrıları geçmeyen hastaların omurilikleri üzerine pil takmak (spinal kord stimülatörü) gerekebilmektedir.


Bel - Boyun (Faset Eklem Artrozu)

Artroz en çok omurganın bel ve boyun bölgesinde yerleşir. Omurga artrozunda, ağrı ve omurga sertliğine ek olarak omurga kanalından geçen sinirlerin rahatsız olmasına bağlı belirtiler de görülebilir. Omurga içinde omurilik yer alır. Omurilikten de sinirler çıkar bu çıkış kemik kanalların içinden olur kemik çıkıntıları kanalı daraltarak sinirlere baskı yapar ağrılar oluşur. Örnek olarak, siyatik sinirin sıkışması ya da iltihabı sonucunda gelişen siyatik tablosu verilebilir. Enseden kuyruk sokumuna kadar omurgamızın arka kısmında yer alan ve vertebralarımızı birbirine irtibatlandıran faset eklemleri dediğimiz eklemler vardır.

Buradaki kireçlenmeler, omurga kanalını daralmasına ve yanından geçen sinirleri baskılamasına bağlı olarak bel hareketlerinde önceleri sabah sertliği, çabuk hareket edememe, sonraları ağrı, yanlara eğilme ve geriye doğru eğilememe, yatakta dönerken de ağrılara neden olabilir. Boyunda da aynı kısıtlanmalar, kollara, enseye, omuzlara vuran ağrılar oluşur. İlgili bölgeler bastırmakla ağrılıdır.

Artrozların Tedavisi

İlaç tedavileri ya da Fizik tedavi yöntemlerine yanıt vermeyen hastalarda Tanısal blok yapılır. Uyguladığımız Girişimsel yöntemler:

 • Eklem içi kortizon enjeksiyonu
 • Radiofrekans denervasyonu
 • Pahsa kateter uygulamaları
 • Soft laser needle

Migren

Bu baş ağrısının bilinen 2 tipi vardır 1- genel migren 2- klasik migren. Genel migrende aura dediğimiz ön belirtiler yok klasik migrende vardır. Baş ağrısız auralı migren oldukça yaygın olup baş ağrısı ön planda olmadığı için genelde göz hekimlerine müracaat ederler. Yani Migrende her zaman baş ağrısı olur diye bir kural yoktur.

Migren en çok 25-55 yaşları arasında %10 gibi bir yaygınlıkta görülür. Kadınlarda 3 misli daha fazla görülür.

Aurasız (genel) Migren: 5-20 dakikada gelişir 60 dakika kadar sürebilir. Belirtiler: Ses ve ışıktan rahatsız olma. Genellikle yüzün tek tarafında oluşan ağrı. Hareketle artma. Genellikle sabah uyanınca başlar. Ağrı zonklama tarzındadır. Bulantı olabilir. Düzelme yavaş olup genellikle uyuyunca azalır. Mensturel olaylarla ilgisi olabilir. Merdiven çıkmakla artabilir.

Tedavi: İlaç tedavilerine yanıt vermeyen hastalarda uyguladığımız Girişimsel yöntemler

 • BOTOX uygulamaları
 • Soft LASER needle
 • Rektal OZON uygulamaları

Fibromyaiji

Kronik ağrılı durumlardan birisi olan fibromyalji kendisini “her yerim ağrıyor”, “çok yorgunum” yakınması ile ortaya koymaktadır. Günlük yaşam kalitesini ciddi olarak bozan bu rahatsızlık daha çok geç ve orta yaştaki kadınlarda görülmektedir. Tıbbi anlamda nedeni henüz tam olarak ortaya konamamış olan fibromyalji’nin tedavisi de o denli zor bir rahatsızlıktır. Halk arasında “adale romatizması” tabiri bu hastalık için de kullanılmaktadır.

Ağrıları daha çok omuz ve kalça bölgelerinde yoğunlaşmıştır. Hastaların %30 unda depresyon belirtileri söz konusudur. Her taraflarının ağrıdığını, bir türlü dinlenemediklerini ve uykularının düzensiz olmasından yakınırlar.

Bu hastalarda baş ağrıları da sık görülmekte normalde ağrı oluşturmayan bazı uyaranlar örneğin soğuk, üzüntü bu hastalarda ağrıyı tetiklemektedirler.

Tedavi: Ağrı kesici kas gevşetici ilaçların faydası yoktur. Antidepressanlar verilebilir.

 • LASER iğneleri
 • Kas içersine OZON
 • Kanın OZON’lanması.
 • OZON SAUNA’dan çok iyi istifade ederler.

Kanser Ağrıları

Kanserin bizzat kendisi ya da aldığı tedaviler ağrıya neden olabilir. Kanserin bizzat kendisi ya da aldığı tedaviler ağrıya neden olabilir.

Biz genelde basamak tedavisi dediğimiz şemaya uyuyoruz. Basamak tedavisinde önce basit ağrı kesicilerden başlanarak morfin tedavisine kadar gidilir eğer hastanın ağrıları kontrol edilemiyorsa daha girişimsel yöntemler uygularız. Omurilik çevresine port takılarak hazneden ilaç verilmesi ya da kanser ağrısının hissedildiği bölgeyi kontrol eden merkezlerin radyofrekans yöntemi ile devreden çıkarılması, sinir öldürücü alkol ve fenol uygulamaları gibi tüm seçenekleri hastanın ağrı derecesine göre önerip uygulamaktayız.

 • Port takılması
 • Alkol, fenol nörolizi
 • Perkutan kordotomi
 • Radyofrekans ile sempatektomiler
 • Ozon tedavisi

Dejeneratif Disk Hastalığı (Bel ve Boyunda)

Esas neden omurlar arasında bir nevi amortisör görevi gören yastıkçıkların (disklerin) suyunu kaybetmesi sonucu oluşan çatlama ve yarıkları vücudun tamir etme çabası sonucu disklerin içerisinde damar ve sinir paketlerinin oluşması (normalde disklerin damar ve sinirleri yoktur), yani bir nevi dejenere olmaları hadisesidir. Aslında, yaşlanmamızın doğal bir sonucu olarak dejeneratif disk hastalığı oluşur. Fakat aşırı kilo, sürekli ağır kaldırma, travmalar ve de stres bu rahatsızlığı daha genç yaşlarda ortaya çıkarabilir. Bel fıtıklarına zemin hazırlar.

Çok oturmak, çok ayakta kalmak ya da ağır kaldırmakla belde ağrılar oluşur. Genellikle kuşak tarzında ya da kalça üzerlerinden aşağı doğru yansıyan ağrılara neden olabilir.

Tanı olarak MR’da karanlık disk şeklinde ön bilgi verir. Öncelikle tanısal olarak diskografi yapmak uygundur. Böylece ağrının hangi dejenere diskten kaynaklandığı saptanır ki birçok dejenere disk belirti vermeyebilir. Bel ağrısına neden olan dejenere disk tedavi edilir.

İlaç Tedavileri, Fizik Tedavi Yöntemleri İle Geçmeyen Ağrılarda;

Tedavi olarak

 • Epidural kortizon uygulamaları
 • Pasha kateter uygulamaları
 • IDET
 • Intradiskal OZON ejeksiyonu
 • İntradiskal LASER

Diz Ağrısı

Bir diz ağrısı olgusunda ağrının yanı sıra dizden ses gelmesi, özellikle merdiven çıkarken ya da yokuş aşağı inerken dizin boşalıyormuş gibi olması, dizin şişmesi ya da dizin kilitlenmesi sık karşılaştığımız olaylar arasındadır. Bu şikayetlerin ayrı ayrı ele alınıp değerlendirilmesi yapılmalıdır. Bu şikayetler ayrı ayrı olabildiği gibi aynı hastanın aynı dizinde de olabilir.

İnsanların çoğu hayatlarının bir evresinde diz ağrılarından yakınmıştır. En sık nedenlerinden biri osteoartritlerdir (dizde artroz-kireçlenme-). Yaşlı insanlarda daha sık karşımıza çıkmaktadır. Diz ağrısının nedenlerinden birisi de aşırı kilolar olup diz eklemi üzerine tekrarlayan zorlamalara neden olmakta sonuçta ağrı ve stres oluşmaktadır. Yıllar süren bu süreç diz ekleminde aşınma ve yırtılmalara neden olmaktadır. Klinik olarak dizimizde ağrı oluştuğunda genellikle ağrıdan kaçınmak için o dizimiz üzerine yük bindirmemeğe, hareketlerini kısıtlamayı tercih ederiz. Eklemin hareketsiz kalması, diz üzerine basmaktan kaçınma eklem çevresi kaslarda kullanmamaya bağlı boy kısalmaları yine buna bağlı ağrının ortaya çıkması gibi kısır döngüye yol açan süreçler başlar. Ağrıyı tedavi etmek için aldığımız ilaçlar artık fayda etmez hale gelebilir. Yani Ağrı dizdeki problemin bir belirtisi olmaktan ileri kronik bir hal alır ve ilaçların dışında tedavilere gerek duyulur.

Diz kireçlenmelerinin tanısı; radyolojik olarak ve muayene ile konur. Kireçlenme başlangıcı, eklem yüzlerinin aşınması, diz kapağı altında bazı sorunların başlaması, eklemde kıkırdakların yumuşaması, erimeye başlaması, kemik deformasyonların gelişmesi, hep ileri aşama bulgulardır. Sorun ileri boyutlara vardığında sadece ayağa kalkınca oluşan ağrılar istirahatte de yakamızı bırakmaz hale gelir. Yani oturduk, yattık yerde dizlerimiz ağrımaya başlar. Diz protezi dahi gerektirecek kadar deformasyona neden olabilir.

Dizdeki artrozik değişiklikler radyolojik olarak en hafifinden başlamak üzere 4 safhada mütalaa edilir. Siz Grade 4 dediğimiz safhaya gelmişseniz artık hekiminiz size protez önerebilir. Yeni teknoloji ürünü bazı ilaçlar yaşam kalitesini artırmakta. Diz protezi gereksinimi oldukça geciktirmektedirler.

Diz Kireçlenmelerinde Belirtileri

Ağrı: Sızı şeklinde, künt veya zonklayıcı tarzda olabilir. Ağrı karakteristik olarak merdiven inme-çıkma ve dizi bükünce ortaya çıkar. Dizde sürtünme sesi: Yalnızca hasta tarafından hissedilen sürtünme sesidir. Dizde boşalma hissi: Patellofemo diz üstü büyük kasının zayıflığının neden olduğu bu bulgu yük altında dizi kırma-açma sırasında ortaya çıkar (merdiven inme, yokuş aşağı inme). Kilitlenme: Dize yük bindiğinde oluşabilir geçici bir durumdur. Şişlik: Muayenede çok sık rastlanmayan, geçici bir durumdur.

Tedavi

İlk yaklaşım konservatif olmalıdır. Nonsteroidantiinflamatuvar (NSAİ) tedavi ağrının azalmasına yardımcı olur. Buz uygulamasının faydası vardır. Dize bilezik takma ve bandajlama ile ağrı azaltılabilir. Bu önlemler ile ağrılarda azalma olmaz ise hastalar FTR den yarar görebilirler.

Biz, Kronik hale gelmiş kireçlenmelere bağlı “Geçmeyen Diz Ağrıları”nda şöyle bir yol takip ediyoruz.

A - Hastanın Ağrısı

 • Sadece diz üzerine basmakla oluşuyor ve diğer tedavi yöntemlerinden yarar görmüyorsa
 • Diz eklemi içerisine 3-5 seans olmak üzere OZON veriyoruz. Grade III’e kadar olan diz ağrılarında fevkalade fizyolojik ve yararlı etkileri vardır.
 • Ayrıca eklem çevresi özellikle de üst adalelere Ozon gazı vererek hastalar ağrılarından kurtuluyor.
 • Ağrısız dönemde germe egzersizleri ve bazı tavsiyelerde bulunuyoruz.

B - Hastanın

 • İstirahatte yani otururken ve yatarken ağrısı oluyorsa
 • Protez ameliyatı olmuş ve de ağrıları geçmemiş ise
 • Hastaya diz protezi gerekiyor fakat hasta ameliyat olmak istemiyorsa
 • Yaşa bağlı diğer sorunlardan dolayı opere olamayacak konumda ise

O zaman dizin duyusal yani ağrı algısının çoğunu taşıyan “safen” sinire pulse radyofrekans yöntemi uyguluyoruz. Bazı inatçı vakalarda eklem içerisine radyofrekans uygulamasının ağrıdan kurtulma açısından yararları vardır. Radyofrekans uygulaması ağrısız bir girişimdir. 8 dakika sürer. Sinirlere ya da eklem içerisine zarar vermez. Sadece sinir iletimini bozarak hastanın ağrı duymasını engeller. Eğer hasta FTR görmek isterse egzersizlerini ağrısız bir şekilde yaparak dizini güçlendirmesine katkıda bulunur.

Ozon: Aktif oksijendir, antienflamatuar etkileri vardır. Eklem içi sıvısında ağrıya neden olan maddeleri ortamdan uzaklaştırır. Mikrosirkülasyonu düzelterek eklemin kanlanmasını ve yıkıcı süreçlerin ilerlemesini durdurur. Nöropatik ağrıyı düzeltir. Eklemi ağrısız hale getirir. Dizlerini kırmakta zorlanan hastalar rahatlar.


Topuk Dikeni

Kadınlarda daha çok görülen bir rahatsızlıktır. 40 yaşından sonra daha fazla görülür. Neden olarak da romatizmal hastalıklar, şişmanlık gibi ayak kemik ve yumuşak dokularında deformasyona neden olan süreçler suçlanmaktadır.

Ayağın yere basıldığı anda taban esnekliğini sağlayan planter faysanın çeşitli faktörlere bağlı olarak kısalması, sertleşmesi ve topuğa yapıştığı yerde enflamasyon ve ilerde dikenimsi görüntü veren kemikleşmesi sorunudur. Klinik olarak öncü şikayetler sabah kalktığımızda yere ilk bastığımız anda hissettiğimiz ayak tabanı ağrısıdır. İlerleyen saatlerde gecebilir, çok oturup tekrar kalkınca tekrarlayan ağrıdır. Bu safhada alınacak tedbirler; egzersiz, ayak masajı ve basit ağrı kesicilerle olayı kontrol altına almak mümkündür. Yumuşak tabanlı ayakkabıların tercih edilmesi gerekir. Topuğun yere temas eden bölgesine ortası delik kaucuk ve benzeri destekler kullanılabilir. Eğer ağrılar sürekli ve günlük yaşamı etkiler hale geldiğinde daha ileri tedavilere gerek vardır.

Topuk Dikenini Nasıl Anlarız?

Hastanın ifadesi, muayene ve ayağın yandan çekilmiş röntgen filmi bize gerekli bilgileri temin eder.

Topuk Dikeni Ağrısı Geçmez ise Ne Yapmalıyız?

Cerrahi girişimlerin başarısı sınırlıdır. En iyi koşullarda %50-60 başarı oranı vardır. Yani ameliyat olunsa bile tekrarlayabilen bir rahatsızlıktır. Normal tedaviye cevap vermeyen olgularda kortizon+lokal anestezik enjeksiyonları 6 ay bir yıl kadar rahatlama sağlar. Daha çok kanser hastalarında uygulanan bir yöntem olan Radyoterapi ile uzun süre rahatlamak olası ancak gerekliliği tartışılan bir uygulamadır. Diğer yöntemlerden birisi de Şok dalga tedavisidir.

LASER ve Radyofrekans Tedavileri

Bizler LASER iğneleri tedavisi ile iyi sonuçlar alıyoruz. İğne denmesine bakmayınız, uygulama acısızdır. İğne LASER ışınlarıdır. LASER tedavisine ilave edilecek OZON enjeksiyonu daha kısa sürede ağrılardan kurtulmamıza neden olmaktadır. Biz 3 yıla kadar hastaları bu dertten kurtaran tek seans uygulanan RF (radyofrekans) tedavisinden yanayız. Topukta gerek mekanik baskı gerekse enflamasyon sonucu sıkışan topuk civarı ağrı sinirlerine uygulanan bu işlem, basit, sinirlere zarar vermeyen sadece ağrıyı geçirmeye yönelik bir yöntemdir. Batıda uygulanan en güncel etkin tedavi yöntemidir.


Bel Ağrısı / Diskojenik Ağrı

Doktorların Kaygısı Para Mıdır? Bunların Uyguladıkları Yöntemler Külliyen Yanlış Mıdır?

 • Her bel ağrısı bel fıtığı değildir
 • Çekme veya manuplasyon (yani elleri kullanarak bele bazı metotların uygulanması)
 • Bel bölgesine sıcak tatbikatı Bütün bunlar ilgili branş hekimlerinin bizzat ya da gözetiminde uygulayacağı tedavi yöntemleri arasında yer alır. Ancak hangi bel ağrısında hangi metodu kullanacağınızın ayırdını yapmak seneler gerektiren uzun bir sürecin meyvesidir. Omurgamız çok karmaşık anatomik yapıları içerir.

Yoksa, komşu şurada bel çeken birisi var biz iki büklüm gittik” belimi çekti odur budur belimde tık yok” senide götürelim. İyide belde ağrı kaynağı olan bir sürü probleme hep aynı yöntemi yani bel çekmeyi uygularsanız bize gelen hastalardan bildiğimiz için söylüyorum geri dönüşü olamayan sakatlılarla karşılaşabilirsiniz. Uyarması bizden.

İşte Dejeneratif disk Hastalığı (DDH) da halk arasında az bilinen fakat mutlaka hekimlerin tedavi etmesi gereken ve bel ağrılarının en sık görülen nedenidir. Çok ayakta kalınca, özellikle çok oturunca ve de ayağa kalkma esnasında ya da ağır bir şey kaldırıldığında AĞRI şeklinde karşımıza çıkan bir rahatsızlıktır. Yaşlanmamızın doğal bir sonucu olarak omurgalarımızın arasında bulunan disklerin (yastıkçıkların) yıpranması, aşınması, esnekliğini kaybetmesi, doğal suyunu kaybetmesi olarak tanımlayabiliriz. Omurgalarımız arasında bulunan yastıkçıklar ağırlık taşırken veya vücudumuzun çok karmaşık hareketlerinde özellikle belimizde bir amortisör görevi görerek bedenimizin dengeli hareket etmesini ve ağrı oluşmaması için destek görevini üstlenirler, Çok farklı nedenlerden dolayı DDH görülebilir: Bir yaşlılık hastalığı olmasına rağmen genç insanlarda da görülebilir.

Eğer geçmeyen bel boyun ağrısı varsa sizde DDH olabilir. En çok bel de görülür. Sinsi ilerleyici gittikçe daha fazla rahatsızlık ve ağrı verici, günlük yaşam kalitemizi bozucu hatta ilaçlarla geçmemeye başlayan bir hastalıktır. Tıbbi olarak Spondiloz deyimi ile ifade edilir.

MR çektirdiğinizde Karanlık Disk dediğimiz normalde yastıkçıkların içi jöle kıvamında olduğundan açık renkte görülür DDH olanlarda ise Tüm disk yani yastıkçık siyah görülür. Bu özelliklerini ve suyunu kaybetmiş diskler artık şok emici, ağırlığı dengeleyici ve belimizi koruyucu özelliklerini yitirmiştirler. Sıvısını kaybetmiş diskler susuz toprak gibi çatlar ve vücut onu tamir etmek için normalde orada olmaması geren damar ve sinirleri bölgeye gönderir. Çatlamış disklerin içerisine giren bu sinirler zaman içinde örneğin çok ayakta kalınca ya da ağır kaldırınca hemen Ağrı alarmı verirler. Hem direk temas hem de ağrıya neden olan maddeler hasarlı disk dokusundan salınırlar. Aynı yerden fıtık olma ihtimali daha yüksektir. Şunu da belirtmeliyiz ki her karanlık disk ağrı nedeni olmayabilir. Kesin tanı koymak için bizim diskografi dediğimiz bir yöntemi uygulamak gereklidir. Ameliyathane koşullarında uygulanır.

Tedavi Olarak İlaçlara ve FTR’ye Yanıt Vermeyen İlerlemiş Vakalarda Biz

 • Epidural kortizon uygulamaları
 • Morfin bantları
 • IDET (yastıkçıkların içerisinde normalde olmaması gereken fakat orada oluşan ve ağrıya neden olan sinirlerin radyofrekans yöntemi ya da LASER ile yakılması esasına dayanır)
 • Pahsa cath. Uygulaması. Ağrılı yastıkçıktan kalkan uyarıların omuriliğimize taşınmasına engel olma işlemidir.
 • Cerrahi girişimler en son düşünülecek seçeneklerdir.