Anti-Aging

Antı Agıng’te Kozmetik Yaklaşım

 • Cildin Yaşlanması
  • OKSİDASYON; Cilt yaşlanmaya başladığı zaman bir oksitleyici işlem başlar ve cildin en üst tabakası olan epidermise ve onun altındaki kollagen gövdeye (matrix) zarar verir.Epidermisin normal koruyucu fonksiyonu durur hücresel yapısı ve buna eşlik eden lipid yapısı oksidize olarak zayıflar. Bu oksidizasyon cildin nem tutma özelliğini ve sıkılığınının devamlılığının azalmasına sebeb olur. Yani cilt daha kuru ve gergin olamaz. Melanin adını verdiğimiz cildimizde belli yerlerde el sırtı ve yüz gibi yerlerde belirgin olarak toplanıp lekelenmelere yol açarki biz buna aging spot veya yaşlılık lekeleri demekteyiz. Bütün bu cilt lekelenmeleri veya bozulmaları daha önce cilt tabakalarında ilk değişimler olarak başlayan ciltteki oksidatif değişimlerin direk bir sonucudur.

   İLTİHAPLANMA; Cildin oksidasyon nedeniyle yaşlanması yıllar önce anlaşılmış ve kabul edilmiştir. Fakat şu anda cildin yaşlanması üzerine yeni bir çalışma ve anlayışın olgunlaşmasında çok geniş bir kabullenici bulmaktadır. Oksidasyon işlemi bir tetikleme yaratarak cilt dokularında bir inflamasyon reaksiyonunu başlattığı öyleki bunun ciltte kırışıklıkların oluşmasında,elastikiyetin kaybolmasında, ve hiperpigmentasyonda ( aşırı renk koyuluklarının oluşmasında) esas suçlu olduğuna inanılmaktadır. İltihaplanma ( yangı) işlemi şimdi ” inflammaging ” olarak adlandırılmakta ve bu oluşan işlemin epidermal dokunun zayıflamasında ve kollagen dokuların harap olmasına zaman içinde sebeb olan suçlu olduğu kabul edilmiştir.Bu iltihaplanma cildin elastikiyetinin ve parlaklığının kaybolmasına neden olmaktadır. İnflammaging işlemi yani cildin yaşlanma işlemi;


   A- Güneşin verdiği hasar sonucu
   B-  Cilde uygun bakımın eksikliği
   C- Hormonlarınızın dengesizliği sonucu oluşmaktadır.

    

   Uzun zaman bu şartların düzeltilmemesi sonucu inflammaging proçesi sağlıklı cilt fonksiyonlarının bozulmasında en çok etkili olabilir ve yaşlanma görüntünüze sebebiyet verebilir. Bu yaşlanma işlemini geri çevirmek için dermis ve epidermisteki iltihaplanma ve oksidasyon işlemini durdurmak lazımdır. Bu iltihaplanma ve oksidasyonun ciltte yaratacağı yıpratıcı işlemleri azaltmak için kozmetik veya dermatik kremlerin içine konulan maddeler önem kazanmaktadır.

   Buna göre oksidasyon ve iltihaplanmayı azaltmak için; iyi bir antiaging kremin içinde bulunması gereken maddeler;

    

   Dengelenmiş Vitamin C Ester; Etkin bir antioksidandır. Cildin sıkılaşmasında kolajen dokunun artmasına neden olur ve yaşlılık lekelerini azaltır.

   DMAE; Ciltte hızlı bir sıkılaşma sağlar ve ince çizgilerin azlamasını sağlar.

   Derma-Peptides; Bir gurup kollagendir ve bunlar sarkan cildin ( ki sarkmanın esas sebebi büyüme hormonu eksikliği ve estrogendir. Bu yüzden hormonal yapınızın dengesini kurmanız tedavinizin esas temeli olmalıdır.) ve kırışıklıkların azalmasını sağlamak için ciltteki bazı peptidlerin yani proteinlerin hızlı olarak yapılmasını sağlar.

   Highly Purified Micro-Algae: Plasebo yani içinde hiç bir şey bulunmayan kremlerle kaşılaştırıldığında % 120 oranında ciltte bir sıkılaşma ve gerginlik oluşmasını sağladığı hastaların ifadelerinden anlaşılmıştır.

    

   Glycolic Acid: Bir alfa hidroxy asittir hücre değimini hızlandırır ve kızarıklıkları azaltır.

   Micro-Encapsulated Salicylic Acid: yavaş salınım sağlayarak inflamasyonun azaltılmasında cildin kendini salmasını ve istenmeyen lekelenmeyi durdurur.Sağlıklı bir cilt asitini yani Ph sağlayarakcildi korur ve irritasyonu yani tahrişi önler.

   Anthemis Nobilis (Chamomile) Flower Extract: Botaniksel bir içeriktir.Cildin taze ve sağlıklı sakin bir görünüm kazanmasına yardımcı olur.

    

   Allantoin; Kızarıklığı ve inflamasyonu azaltır.

   Zinc Gluconate: Cildi temizleyen normal doğal bir mineraldir.Ciltteki kollegen proteinlerin tahribatını önler.

   Niacinamide: Bu ispatlanmış B vitamini yaşlanmaya bağlı ciltteki ton yumuşamasını engelleyerek cilde daha genç bir görünüm sağlar.

   Üzüm çekirdeği yağı: esansiyel yağları içermesi ve anti oksidanlar içermesi nedeniyle faydalıdır cildi yumuşatarak doğal nemliliğini, sağlar.

    

   Vit A; anti oksidan korumasını en iyİ yapan vitaminlerden biridir. Sağlıklı cildin devamlılığını sağlar.

    

   Vit E; Cilt dokusundaki lipid bariyerlerinin oksidasyonunu engeller.

    

   Phospholipids: Çevresel nedenlerden (toz, duman, eksoz gazı ve magnetik etkiler) dolayı ciltte olan hasarı onarırken cildin dip kısımlarını nemlendirir.

   Hyaluronic acid: Cidin nemlenmesini kimyasal olarak 1000 kat daha fazla su tutucu özelliğinden dolayı arttırır.

   Yeşil Çay yaprağı ekstraktı;  Bu madde güneş ışığının ciltte meydana getirdiği tahribatı önleyecek yüksek miktarda polifenoller içerir.

    

   Licorice Root: Ciltte etkisinin etkinliği ispatlanmış bir maddedir ve ciltteki yaşa bağlı lekelerin azalmasında ve cilt tonusunun arttırmakta oldukça etkilidir.

   Micro-Algae Broth: Doğal bir botanik maddedir.Cildin tonusunun oluşmasında ve yaşa bağlı cilt lekelerinin azalmasında çok etkilidir.

   Zetinyağı (polifenol); Cildin nemlenmesinde süper etkilidir ve anti oksidandır.

   Anti aging te etkili bir kozmetik krem kullanmak için içindeki etken maddeler ve bu maddelerin miktarı yani yoğunlukları çok önemlidir.

   Caffeine: Göz etrafı kremlerde kullanılır ve göz altı bölgedeki şişkinliklerin azaltılmasında çok eskiden beri kullanılmaktadır.( göz için hazırlanmış cam kaselerde çay suyuna gözlerin yatırılması ve yıkanması)

   Euphrasia Officinalis (Eyebright): göz altındaki kontürün yumuşamasını ve tonunu sağlamak amacıyla kullanılan önemli bir ekstrakttır.

    Yaşlanmakla beraber ciltte olacak değişiklikler sadece kozmetik kremlerle malesef tam anlamıyla düzeltilemez bunu Dünyada kimse iddia edemez sadece oluşan değişikliklerin azaltılmasında yardımcı olurlar. Fakat esas olan problem vücudumuzda zamanla meydana gelen hormonsal dengesizliklerin düzeltilmesi gerekmektedir. Cildin yaşla incelmesinin esas sebebi estrogen eksikliğidir. Menapozda bu kendini çok daha iyi belli eder. Göz kenarlarındaki kırışıklıklar ve dudakların üzerindeki diklemesine olan siagar cizgileri olarak adlandırdığımız çizgilerin esas sebePleri estrogenin vücudumuzda azalması sonucu oluşur. Yaşlanmayla beraber yüzdeki tüylerin artması da cildin incelmesi sonucu kıl köklerinin açığa çıkmasından ibarettir ve toplumda maalesef yanlış bilinir. Menapozdaki kadının androgenlerinin yani erkeklik hormonlarının artması gibi bir durum söz konusu değildir. Menapoz veya andropoz tedavilerinden sonra cildin elastikiyetinin artması ve kas tonuslarının artarak yüzün ifadelerindeki artan değişikliklerin düzeltilmesinde esas yardımcı faktörlerdir. Yüzün cildinin sarkması ve tonusunun azalmasının düzeltilmesinde Büyüme hormonumuzun eksikliği olabileceği unutulmamalıdır. Bu yüzden kullanılacak kozmetik kremlerle beraber ileri yaşlarda cildimizi besleyecek hormonsal kremlerin kullanılması kaçınılmazdır.

   Özet olarak; Sonuçta çok genç yaşlarda cildimizi güneş ışınlarından korumak, çevresel faktörlerden uzakta kalmak, bol su tüketmek ,cildi nemlendirmek ,sigara içmemek, şekerli ve unlu mamüllerden uzakta kalmak esas amaç olurken ,İleriki yaşlarda ise hormonsal dengeyle beraber bu tip içerikleri bilimsel olarak ispatlanmış içerikleri olan ürünleri seçmek önem kazanmaktadır.

 • Skin DNA
  • Skin DNA yaşlanma eğilimleri ile ilgili 5 kategoride 16 genetik göstergeyi (DNA SNP’lerini) inceleyen devrim niteliğinde bir DNA laboratuvar testidir.

    

   CİLT

   1-Sıklık + Esneklik Kabiliyeti

   2-UV Dayanıklılığı + Pigmentasyon

   TÜM VÜCUT

   3-Glikasyon Direnci (A.G.E)

   4-Serbest Radikal Direnci

   5-Hassasiyet + Inflamasyona Yatkınlık

    

   Skin DNA yaşlanma sürecinde tahmini sonuçları kenara bırakıp, bunun yerine DNA’nızı temel alarak size en uygun anti-aging yöntemleri belirlemek için bilimi kullanır. DNA sonuçlarınız, bilimsel olarak kişiselleştirilmiş bir rehber oluşturmak için kullanılır. Kendi genetik yapınızı hedefleyen doğru bileşenler ve tedavi yöntemlerini kullanarak “herkese uygun” önerilerin ötesine geçmenize olanak sağlar. Bu sayede, özellikle sizin için tasarlanmış, ömür boyu kullanabileceğiniz benzersiz bir Anti-aging rehbere sahip olursunuz.

    

   Kategori 1: Sıklık + Esneklik Kabiliyeti

   Skin DNA Genetik Testi, belirtiler görünür hale gelmeden önce bile, kolajen kaybıyla ilişkili kilit genetik kodların taşıyıcısı olup olmadığınızı belirlemek için kullanılır.

   Genetik yatkınlığınız hem kolajen üretim hızı hem de yıkılma hızının belirlenmesinde büyük rol oynar. Bu genetik kategorideki kilit kodlar ciltte erken kırışıklık, yaşlanma ve sarkma görünümüyle sonuçlanabilecek olan kolajen miktarının dengede veya kolajen bozulması yönünde baskın olup olmadığını belirler.

   Böylece erken önlem alarak cildinizin durumunu korumak ve geliştirmek en iyi yaklaşım olur. Skin DNA testi bu konuda net bir yol haritası sunar.

    

   Kategori 2: UV Dayanıklılığı + Pigmentasyon

   Güneşin UV ışınları cildimizde çizgi ve kırışıklıkların %80 doğrudan sebebidir. Genleriniz, cildinizin güneş ışınları ile ne kadar iyi baş edebileceğinin belirlenmesinde önemli rol oynar. Skin DNA testi cildinizin güneşe karşı kendini koruma kapasitesini ortaya koyar. Sonuçlarınıza göre, size genlerinize dayanarak cildiniz için en yüksek korumayı sağlamak üzere özel olarak tasarlanan eşsiz, güçlendirilmiş bir strateji sunar.

    

   Kategori 3: Glikasyon Direnci (A.G.E)

   Glikasyon pek bilinmeyen ancak yavaş ilerleyen ve tüm vücuda zarar veren bir durumdur. Kolajen ve elastin liflerinin yanı sıra tüm vücuttaki dokuları etkileyen glikasyonun yaşlanmanın önde gelen nedenlerinden biri olduğu net olarak bilinmektedir.

   Genetik yatkınlığımız serum glikoz seviyelerinin belirlenmesinde büyük bir rol oynar. Glikoz, vücudunuzun ana yakıt kaynağıdır. A.G.E (Advanced Glycation Endproducts) olarak bilinen ve genetik yapı sebebi ile uzaklaştırılamayan son ürünler doku hasarına yol açan anormal kimyasal köprüler oluşturarak, cildinizin kolajen ve elastin liflerine ve ayrıca tüm vücuttaki dokulara bağlanabilir. Glikasyon denilen bu süreç dokuların ve damarların sertleşip (karamelizasyon olarak da bilinir) elastikiyetini kaybetmesine neden olur.

   Glikasyon ayrıca cildin kendini onaramamasına, gevşekliğe, çatlamaya, incelmeye, kızarıklığa yol açarak cilt hücrelerinin yenilenme kabiliyetine zarar verir. Hatta glikasyonun ileri seviyeleri Tip 2 diyabet ile ilişkilendirilmektedir.

   Bu genetik kategorideki kilit kodlar tüm vücudunuzda glikasyonun önlenmesinde önemli bir yol gösterici olabilir.

   Kategori 4: Serbest Radikal Direnci

   Bilim adamları artık serbest radikallerin kalp hastalığından artrite, kanserden katarakta kadar neredeyse bilinen her hastalıkta nedensel faktörler olduğuna inanmaktadır. Gerçek şu ki, serbest radikaller cildin yanı sıra tüm vücudun yaşlanma sürecinde de çok önemli bir etkendir.

   Vücudun serbest radikallere karşı koruma amacı ile antioksidan bir savunma sistemi bulunur. Bu sistemin ne düzeyde etkili olduğu sizin sadece cildiniz değil ayrıca tüm vücudunuzun yaşlanma eğilimlerini gösterir. Koruma düzeyine bağlı olarak ek antioksidan destekler alınması ile yaşlanma süreci yönetilebilir.

   Serbest radikallerden herkes aynı düzeyde zarar görmez. Vücutta antioksidan koruma moleküllerinin üretimini yöneten ciltle ilgili bir dizi genetik varyasyon bulunmaktadır ve Skin DNA puanınız vücudunuzun genetik antioksidan kabiliyetlerinin tek ve en güçlü göstergesidir.

    

   Kategori 5: Hassasiyet + İnflamasyona Yatkınlık

   Aşırı inflomasyon erken yaşta başlayan ve tüm vücudun hızlı yaşlanmasının en yaygın ancak pek farkında olunmayan nedenlerinden biridir. Kısa vadede bağışıklık sisteminin yararlı bir tepkisi olmakla birlikte, uzun süreli devam etmesi, kronik inflamasyon olarak bilinir ve yaşlanma sürecinde olumsuz bir rol oynar. Genellikle hemen göze çarpmayan belirtiler ciltte hassasiyete, kızarıklığa ve tahrişe yol açar. Ayrıca tüm vücuda gizlice zarar verir.

   Bu kategorideki genetik kodlar, tüm hücrelerde gereksiz travmaya neden olan inflamasyon riski altında olup olmadığınızı belirlemek için kullanılır. Aşırı inflamasyonun sonuçları uzun süreli tahriş, artan kızarıklık ve çevre kirliliği ile günlük kimyasallara karşı duyarlılığı içerir.

   Skin DNA Testi ile ilgili randevu ve bilgi almak için 0212 243 53 77 no’lu numaradan bizi arayabilir veya web sitemizdeki online hizmetlerden işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

 • Sıkça Sorulan Sorular

  • Sağlıkla ilgili tavsiyeler her zamankinden daha fazla etrafımızı kuşatmış durumda. Peki, sizin için en doğrusu hangisi? Geçmişte, bu soruya çok genel bir yanıt verebilirdiniz. Ne de olsa, beslenme cilt ve tüm beden sağlığı konusunda herkesten gelen tavsiyeler aşağı yukarı aynıydı. Ancak tüm bu tavsiyelere harfi harfine uymuş olsanız bile, hiç kimse sadece size bakarak cildinizin ve bedeninizin nasıl yaşlanacağını doğru olarak tahmin edemez. Şimdi ise, herkese tek beden elbise yaklaşımının ötesine geçebilmeniz mümkün. Skin DNA Testi’nizden aldığınız sağlık bilgileri sizi en uygun koruma önlemlerine ulaşmakta ışık tutacak.

   Cildinizin ve bedeninizin sağlığı ve geleceği için neyin en iyi olduğuna dair çelişen tavsiyelerden boğuluyorsanız ve cildinizin, bedeninizin uzun dönemli sağlığını korumak istiyorsanız o halde Skin DNA Testi tam size göre!

   Hayır! Genlerinizde bulunan SNP’ler asla değişmeyeceği için Skin DNA Testini tekrar yaptırmanıza gerek yok. DNA testine gelince, DNA’nız hayatınız boyunca aynıdır. Bu test, hayatta tek sefer yapılan bir yatırımdır.

   Asıl olarak bu test tüm vücudun yaşlanma eğilimlerine ilişkin bilgi sunar. Tespit edilebilen 5 parametreden 2’si doğrudan cilt ile ilgili bilgi verse dahi 3 tanesi tüm vücudun yaşlanma dinamiklerini ortaya koyar. Testin adı ile yanak içinden alınan doku nedeni ile Skin DNA’dır.

   Testi yaptırmak şaşırtıcı derecede basittir. Skin DNA aparatı ile doktorunuz yanağınızın içinden basitçe ve ağrısız biçimde bir tükürük örneği alır. Örnek daha sonra Avustralya Sidney’deki onaylı laboratuvarımızda analiz edilir. Sadece 15 gün içinde kişiselleştirilmiş Skin DNA raporunuzu alacak ve DNA’nızın sadece cildiniz değil tüm vücudunuz hakkında verdiği bilgiler ile yaşlanmayı yavaşlatabileceksiniz.

   Yaşınız ne olursa olsun, gelecekteki sağlığınıza odaklanmak için hiçbir zaman geç değildir. Cildinizin ve tüm bedeninizin önemli faktörlere genetik eğilimlerini bilmek, sağlığınız için uzun süreli bir yatırımdır. Cildinizin ve bedeninizin eğilimleriyle ilgili koşullarınızı erkenden tespit etmek için harekete geçebilir, etkilerini azaltabilir ve hatta onları tamamen önleyebilirsiniz!

Ageless