Androloji VE Üroloji

Penis Protezleri

 • Penis Protezleri
  • Bükülebilir Penis Protezi

   Penisin kanla dolan iki silindir şeklindeki yapısı içine yerleştirilen ve ilişki için gerekli sertleşmeyi sağlayan silikondan yapılmış protezlerdir. Bu protezlerin boyu sabittir, küçülmezler ancak bükülebilirler. Yukarı veya aşağı büküldüğünde hasta giysilerini giyebilir. Avantajı ucuz olmaları, kullanmak için özel el becerisi gerektirmemesidir. Ameliyatı kolaydır. Penisin sürekli sert kalması, sönük haline dönememesi ve doğal görünmemesi dezavantajıdır.

   Şişirilebilir Penis Protezi

   Hidrolik sistem esasına göre çalışır. Penis içine yerleşen iki silindir yapısı, bir deposu ve pompası olan sistemlerdir. Şişirilebilen protezler iki ve üç parçalı olmak üzere iki çeşittir. İki parçalı penis protezinde iki silindir ve bir pompa vardır. Üç parçalı da ise bunlara ek olarak bir de depo kısmı vardır. Şişirilebilen iki silindir penis içine, depo karın içine, pompa ise torba (skrotum) içinde cilt altına yerleştirilir. Bu parçaların hiçbiri dışarıdan görülmezler. Pompa kısmı sıkılarak depodan sıvı penise dolar, sertleşme oluşur ve istenildiği kadar sert kalır. İndirilmek istendiğinde pompa üzerindeki bir düğmeye basarak serumun depoya dönmesi sağlanır ve penis yumuşar.

   Penis Protezi Kimlere Takılabilir ve Ameliyatının Riskleri Var Mıdır?

   Penis protezi erişkin, kanser tanısı, enfeksiyonu olmayan, beklentisi yüksek hastalara takılabilir. Psikiyatrik rahatsızlığı olanlar ve el becerisi olmayanlarda uygun değildir. Her ameliyatta olduğu gibi belli oranda risk elbette vardır. Özellikle ameliyat sonrası enfeksiyon gelişmesi ve vücudun protezi reddetmesi mümkündür. Enfeksiyon gelişme riski %1-2 gibi çok düşük oranlardır.

Ageless