Saç Ekimi

Saç Ekimi

 • Saç Ekimi
  • Sağlıklı saç köklerinin (tıpkı bir fidanın başka bir yere taşınması gibi) bulundukları yerden özel tekniklerle çıkartılarak ihtiyaç hissedilen bölgeye taşınması, nakledilmesi işlemidir.

   Saç nakli lokal anestezi ile gerçekleştiği için ağrı-acı olmaz. Operasyon sonrasında doktorun önerdiği ilaçların kullanılması ve önerilere uyulması durumunda tamamen sorunsuz bir süreç geçirilir.

   Saç nakli operasyonu mutlaka doktorun gerçekleştirmesi gereken tıbbi, cerrahi ve komplike bir işlemdir. Doğal görünüm, saç sıklığı ve verici alanın zarar görmemesi için operasyonun mutlaka doktor tarafından yapılması gerekmektedir. Doğal görünümlü, sık bir saça sahip olmak için doktor seçimi çok önemlidir. Doktor olmayan kişilerin yaptığı saç ekimlerinde iyi sonuç tamamen tesadüflere bağlıdır.

   Saç ekimi 18-80 yaş arasındaki, verici alanda yeterli saç kökü olan her yetişkine yapılabilir.

   Lokal anestezi altında yapılan bu operasyon, uygulanan tekniğe göre 4 ile 10 saat arasında sürebilir. Bazı hastalara ayrıca sedasyon uygulanarak (kısmi uyutma ile) saç nakli yapılır.

   Saç ekimi uygulaması, verici alanın yoğunluğu ve genişliğine bağlı olarak bir seansta 5000-6000 grefte kadar yapılabilir. ( Greft sayısı ile saç sayısının farklı olduğu 1 greft karşılığında 2-3 saç kökünden bahsedildiği hatırlanmalıdır. Yani 5000 greft, yaklaşık 11000-12000 saç köküne denk gelmektedir.)

   Saç ekimi her mevsim yapılabilen bir uygulamadır. Yaz döneminde yapılan saç ekimlerinin deniz tatilinizi sadece 1 hafta etkileyebileceğini unutmayınız. Buna karşın yaz aylarında doku yenilenmesi ve saç uzama hızının daha yüksek olması da bir avantaj olarak düşünülebilir.

   Saç ekiminde gerftler doğru yerden ve yeterince itinayla çıkartılmış ise ekilen saçlarda kayıp (fire) oranı sadece %5-10 civarındadır. Greftlerin çıkartılması sırasında zarar görmesi, çıkartılan greftlerin uygun besi ortamında ve uygun ısıda bekletilmemesi, saç köklerinin yerleştirilmesi sırasında travmatize edilmesi veya güvenli bölge dışından alınan saç köklerinin nakledilmesinde kayıp oranı %30-40 ‘lara kadar çıkabilir. Doğru yerden sağlıklı gerftler alınarak yapılan saç ekimlerinde ekilen saçlar ömür boyu dökülmeden kalır.

Ageless