Ketojenik Diyet

Diyete Bağlı Kalmak

 • Diyete Bağlı Kalmak
  • Ketojenik diyetin uygulanmasındaki başlıca problemlerden biri, hastaların bu diyete sadık kalmakta zorlanmalarıdır. Çünkü protein, yağ ve lif ağırlıklı bu tür bir diyetin uygulanması oldukça zordur. Her ne kadar, elde edilen olumlu sonuçlar sayesinde bu tip bir beslenme giderek popüler hale gelse de, alışkanlık ve hatta bağımlılık yaratan karbonhidrat ağırlıklı yiyeceklerin azaltılması mecburiyeti, diyet boyunca karşılaşılan başlıca güçlüklerden biridir. Aslında bu durum sıklıkla hastaların diyeti bırakmasına sebep oluyor.

   Fakat bu problem, karbonhidrat ağırlıklı gıdaların tat ve görünüm özelliklerini muhafaza ederek hazırlanmış, düşük karbonhidrat, protein ve yağ içeren yiyecekler tüketerek kolayca çözülebilir. Aslında bu ürünler neredeyse hiç karbonhidrat içermezler (%2’den daha az).

   Örneğin, La Gamberi Ketojenik Gıda firması, bildiğimiz geleneksel yiyeceklerle benzer lezzette ve görünümde (dürüm, hamburger, sandviç, galeta, kruton, kruvasan, kurabiye, kraker, lavaş, kek, makarna, çikolata vb.) ürünler satmaktadır. Bu ürünler, düşük oranda karbonhidrat, çok çok az miktarda protein ancak yüksek oranda yağ ve lif içermektedir (klinik deneylerde kullanılıyorlar). Bu özelliklerinden dolayı da, tıpkı standart bir diyetteki gibi beslenmeyi mümkün kılarlar. Bu sayede hastalar, ketojenik diyet boyunca gerekli olan terapatik karbonhidrat yoksunluğunu hissetmeden, normal yeme alışkanlıklarına devam edebilirler.

   Yiyeceklerin hazırlanmasında dengeli şekilde oranlanmış sebze proteinler, yağları ve lifleri kullanılmaktadır.

    

   1- DENGELENMİŞ SEBZE PROTEİNLERİ: Temel ve destekleyici olmak üzere farklı tür amino asitler içerirler. Sadece sebze proteinlerinden ve titizlikle hazırlanırlar. La Gamberi Ketojenik Gıdalar, hayvansal protein içermedikleri için hiç bir böbrek problemine yol açmazlar.

   2- YAĞLAR: Doymuş ve doymamış yağlar kullanılır: Palmiye yağı, tereyağı, zeytinyağı ve ayçiçek yağı.

   3- LİFLER: Çözünebilir ve çözünemeyen.

    

   Sebze lifleri temelde selülozdan oluşurlar. Aynı zamanda, insan vücudu tarafından sindirilemeyen karbonhidratlar içerirler ve sadece geviş getiren hayvanlar tarafından tam olarak metabolize edilebilirler. Normalde, kabızlık tedavisinde kullanılırlar. Çalışmalar, bu tip yiyecek tüketiminin kolorektal kanser riskini azalttığını göstermiştir.

   Le Gamberi Ketogenic Gıda zincirindeki hemen hemen tüm ürünler yağ içerir. 2’ye 1 oranlı karbonhidrat ve protein karışımı ürünlerde (her 1 gr. Proteine 2 gr. Karbonhidrat); hatta içeriğindeki karbonhidrat ve protein oranı 3’e 1 (her 1 gr. Proteine 3 gr. Karbonhidrat) veya 4’e 1 (her 1 gr. Proteine 4 gr. Karbonhidrat) olanlar da bile yağ mevcuttur.

Ageless