Ketojenik Diyet

Akne Tedavisinde Ketojenik Beslenme

 • Akne Tedavisinde Ketojenik Beslenme
  • Son yıllarda sayısı giderek artan bilimsel çalışmalar, akne oluşumunda beslenmenin büyük bir rolü olduğunu öne sürüyorlar. Bazı besin maddelerinin hücre proliferasyonunu (hücre bölünmesiyle çoğalma) tetikleyerek akne 5

   oluşumuna ve büyümesine sebep olduğu düşünülüyor. Fazla glisemik yüklü yiyecekler ve süt şüpheli besinler arasında yer alıyor. Yapılan pek çok araştırmadan elde edilen başka bir sonuç ta; bu rahatsızlığın yaygınlık derecesinin toplumdan topluma farklılık gösteriyor olması ve glisemik yüklü yiyecekler içeren diyetlerden uzak duran, batı tipi beslenmeyen toplumlarda sivilceye pek rastlanmamasıdır.

   Glisemik değeri yüksek gıdalar insülini çok hızlı yükseltir, insülin de, insülin benzeri tip 1- büyüme faktörü olarak bilinen bir maddenin oranını arttırır. Karbonhidratın kan şekerini yükseltme özelliğini güçlendirir. Kısacası, glisemik yüklü gıdalar kan şekerini çok hızlı yükseltir. Bu bağlamda yapılan araştırmalar, yüksek glisemik içeren diyetlerin akne sebebi olduğunu kesin olarak ortaya koymuştur.

   Diğer taraftan, ketojenik diyetin cilt kalitesini arttırmadaki faydaları da iyi bilinmektedir. Özetle, henüz kesin olmamakla birlikte, ketojenik diyetin sivilce şiddetini ve ilerlemesini azaltabildiğine dair hem klinik hem fizyolojik güçlü bulgular mevcuttur.

    

Ageless