Ketojenik Diyet

Beyin Travması ve Ketojenik Beslenme

 • Beyin Travması Ve Ketojenik Beslenme
  • Travmatik kafa yaralanmaları, yaralanmadan aylar hatta belki yıllar sonra epilepsinin ortaya çıkmasına sebep olabilir.

   Travmatik beyin yaralanması olan sıçanlar üzerinde yapılan deneyler, gerek perhiz, gerekse ketojenik diyetle elde edilen ketozisin, iyileşme sürecini hızlandırdığını göstermiştir. Ketojenik diyetle tedavinin sinir sistemini koruyucu ve iltihaplanmayı önleyici olduğu gerçeğinden yola çıkarak, bu diyetin beyin hasarlarının iyileştirilmesinde de faydalı olabileceği düşünülmüştür. Ayrıca, ketojenik diyetin nöbetleri azaltmadaki olumlu etkisi de (yukarıda açıklandığı gibi), bu teoriyi desteklemektedir. Özellikle de epilepsi gibi, şiddetli kafa yaralanmaları sonucu uzun vadede ortaya çıkabilecek rahatsızlıklara karşı önlem olarak ketojenik diyet önerilmektedir.

   Yine hayvanlar üzerinde gerçekleştirilen başka bir deney, ketojenik diyetin korteks kontüzyon volümünü (beyinde ezilmenin büyüklüğü ve şiddeti) azaltmada da olumlu etkileri olduğunu göstermiştir. Bu bulgular, bir fareyle yapılan başka bir çalışmayla desteklenmiş; travma sonrası idrak bozukluğu ve motor hareket bozukluğunun ketojenik diyetle azaldığı izlenmiştir.

   Tüm bu bulgulara rağmen, travmatik beyin hasarı sonrası ketojenik diyetin antiepileptojenik etkisi hala tartışılmaktadır. Dolayısıyla, bu alanda daha kapsamlı çalışmalara ihtiyaç vardır.

Ageless