Ketojenik Diyet

Alzheimer’a Karşı Ketojenik Beslenme

 • Alzheimer’a Karşı Ketojenik Beslenme
  • Alzheimerdan mustarip hastalarda, alzheimer olmayanlara kıyasla nöbetler çok daha sıktır. Son zamanlarda yapılan çalışmalarda, sinirsel uyarılmanın arttığı, nöronal (sinirsel) dolaşımın ve mitokondrial homeostazinin (mitokondrial denge) değiştiği belirtilmiştir. Elde edilen araştırma sonuçları, ketojenik diyetin alzheimer hastalığı tedavisinde olumlu etkileri olabileceğini göstermektedir.

   Yapılan bir çalışmada, ketojenik diyet uygulanan alzheimer hastalarında, klinik olarak büyük ölçüde iyileşme kaydedilmiş ve bunun iki durumdan kaynaklandığı belirtilmiştir; iyileşmiş mitokondrial fonksiyon ve kültürlü nöronların ß-amiloyite maruz kalmasından kaynaklı ortaya çıkan toksine karşı keton parçalarının koruyucu etkileri.

   Genetik yapısı değiştirilmiş alzheimerlı fareler üzerinde yapılan deneylerde, ketojenik diyet uygulandıktan sonra daha iyi bir mitokondrial fonksiyon ve daha az oksidatif stres ve ß-amiloyit tortulanma görülmüştür. Ayrıca, normal şekilde beslenen farelere kıyasla, ketojenik diyet uygulananların daha az oksidatif strese maruz kaldığı belirtilmiştir.

   Tüm bu olumlu sonuçlar, zayıf düşüren ve iyileştirilmesi güç ya da imkansız görünen hastalıklar üzerinde, ketojenik diyetin potansiyel faydalarına dair daha derin araştırmalar yapılması gerektiğini göstermektedir.

Ageless