Ketojenik Diyet

Polikistik Over Sendromu’na Karşı Ketojenik Beslenme

  • Polikistik Over Sendromu’na Karşı Ketojenik Beslenme
    • Polikistik Over Sendromu, bayanlarda görülen, oldukça yaygın bir endokrin (iç salgı bezi) bozukluğudur. Yumurta tam olgunlaşamaz, çatlayamaz ve çatlayamayan bu yumurtalar yumurtalık üzerinde çok sayıda kisttik oluşuma sebep olurlar. Semptomları arasında hiperandrojenizm (fazlaca erkeklik hormonu salgılama), disfonksiyon (işlev bozukluğu), menstrüasyon (adet) olmama ya da düzensizliği, obezite, insülin direnci ve kısırlık yer alır. Ayrıca, PKOS hastası kadınlarda, insülin direnci, vücudun glikozu tolere edememesi, tip 2 diyabet, iltihaplanma ve dislepidimia (kanda yüksek yağ oranı) gibi metobolik sendromlara bağlı rahatsızlıklar da görülür.

      Medikal tedavilerin yanı sıra, insülin direncini düşürmek için spor, diyet ve kilo verme gibi beslenme ve yaşam tarzı değişiklikleri hastalığın belirtilerinin azaltılmasında etkili yöntemler olarak kabul edilmektedir.

      Bu rahatsızlığın tedavisi için genellikle ketojenik diyet dahil, karbonhidratların sınırlandırıldığı farklı diyet modelleri önerilir. Henüz az sayıda da olsa, ketojenik diyetin PKOS hastaları üzerindeki etkilerini inceleyen çalışmalardan olumlu sonuçlar elde edilmiştir.

Ageless