Ketojenik Diyet

Ketojenik Diyet

 • Ketojenik Diyet
  • Ketojenik diyet, yeni ismi ile ketojenik metabolik terapi, dirençli epileptik nöbetleri tedavi etmek için kullanılan düşük karbonhidrat, yeterli protein ve yüksek yağ içerikli, vücudun metabolizmasını değiştiren bir tedavidir.

   Keton vücudumuzun diğer yakıtıdır. Bunun kullanılabilmesi için ketojenik diyet tedavisinde kullanılan bütün yiyeceklerin yani menü içine giren gıdaların matematiksel formüller ile hesaplanması ve gram bazında tartılıp dikkatle hazırlanması gerekir. Diyetin etkili olması için, her öğün bütünüyle yenmelidir. Ketojenik Diyet; şeker, ekmek, kek, börek, pirinç ve makarna gibi yüksek karbonhidrat içerikli yiyeceklerin tüketimine izin vermez.

   Diyet epilepsi tedavisinde, ilk defa 1920'lerde kullanılmıştır. Özellikle Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa'da en prestijli üniversitelerde yaygın olarak uygulanmaktadır. Başta dirençli epilepsi tedavisi ve santral sinir sistemini ilgilendiren hastalıklar olmak üzere obezite ve şişmanlık, metabolik sendrom ve Tip 2 diyabet gibi bir çok hastalıkta kullanılmaktadır.

    

Ageless