Obezite Cerrahisi

Obezite ve Beslenme

  • Obezite ve Beslenme
    • Obezite; vücuda besinlerle alınan enerjinin harcanan enerjiden fazla olmasından ve yağ kitlesinin kas kitlesine oranla artmasından kaynaklanan kronik bir hastalıktır. Beraberinde birçok hastalığı getirmekte ve şişmanlığın şiddeti artıkça ölüm oranı da normal kilolulara göre 2-3 misli artmaktadır. Şişmanlık pek çok hastalığa neden olur. En sık görülünler diyabet (tip 2), hipertansiyon, kan yağlarında yükselme, kalp ve damar hastalıkları, gut, karaciğer ve safra kesesi hastalıkları, kanser, yumurtalık kistleri, uyku bozuklukları, artroz (eklem kireçlenmesi) ve romatizmal ağrılar, varis, deri enfeksiyonları, pişikler, depresyon, cinsel yaşamda bozulma.

      Şişmanlık ve birlikte görülen hastalıklardan kurtulmak için iki şey yapılmalıdır: ilki beslenmenin düzenlenmesi, ikincisi egzersiz. Sadece egzersizle kilo vermek yeterli olmayabilir. Esas olan beslenmenin planlanması ve buna egzersizin ilavesidir.

      Beslenmenin planlanmasıyla metabolizma dengelenir. Kişi normal kilosuna kavuşur. Şişmanlıkla seyreden diyabet (şeker hastalığı), hipertansiyon, kolesterol artışı, romatizma gibi birçok hastalık da dengeli beslenme programı ile ilaç kullanmaksızın iyileşir veya pek az ilaca ihtiyaç duyulur.

Ageless