Buchinger Sağlık Orucu

Oral Detoks Programları

 • Oral Detoks Programları
  • Detoks, diyet ve kilo verme ile birlikte sık sık anılsa da, detoksun asıl amacı, vücudumuzu, ilaçlar, kimyasal katkı maddeleri ve işlenmiş, sağlıksız yiyecek ve içeceklerin olumsuz etkilerinden arındırmaktır.

   “Detoksifikasyon” isimli uygulamanın kısaltılmış hali olan detoks ise, bu toksin maddelerden arınma anlamına geliyor.

    Sağlıklı detoks karışımları sayesinde evde, işte, günlük hayatına devam ederken bile toksinleri vücudundan atmaya yardımcı olabilirsiniz.

   Oral Detoks Programları ile ilgili randevu ve bilgi almak için 0212 243 53 77 no’lu numaradan bizi arayabilir veya web sitemizdeki online hizmetlerden işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

 • Detoks neden yapılır?
  • Günümüzde artan çevresel kirlilik, kötü beslenme alışkanlıkları ve hareketsiz yaşam ile birlikte, toksinlerden arınma fikri de daha çok ilgi görmeye başladı.

   Detoks:

   • sebepsiz baş ağrıları,
   • yorgunluk,
   • kendini kötü hissetmek,
   • solgun ve bozuk bir cilt,
   • sindirim sistemi bozuklukları,
   • uyku düzensizlikleri

   gibi birçok problemi çözmek veya hafifletmek için yapılabilmektedir.

   Bu nedenlerle vücutta biriken toksinleri atmak ve daha iyi hissetmek için çeşitli detoks yöntemleri tercih edilmektedir.

 • Detoks çeşitleri nelerdir?
  • Her ne kadar hepsinin temelinde toksinlerden arınmak yatsa da, farklı ihtiyaçlar için çeşitli detoks yöntemleri mevcuttur.

   Alkol Detoksu: Alkol sonrası detoks, özellikle alkol tüketiminin ardından toksin maddeleri vücuttan atmak için çabalayan karaciğerin işini kolaylaştırmak ve daha az yorulmasını sağlamak için yapılan bir detoks türüdür.

   Karaciğer Detoksu: Klorofil içerikli sebzeler ve karaciğere yardımcı baharatlarla yapılan bir detoks çeşididir. Karaciğer dostu kırmızı pancar, kereviz, radika, havuç gibi sebzeler ve zerdeçal, kırmızı biber, biberiye, kimyon gibi baharatlarla karaciğere destek olunmaya çalışılır.

   Şeker Detoksu: Günlük beslenmedeki şekere olan düşkünlüğün kırılması için yapılan bir detoks çeşididir. Daha çok şeker bağımlılığından kurtulmanın yollarından biri olarak tercih edilmektedir.

   Sıvı Detoksu: Detoks yapmanın en etkili ve en popüler yöntemlerinden birisi de sıvı detoksudur.

 • Sıvı detoksu nedir?
  • Sıvı detoksu, belirlenen bir süre boyunca katı besin tüketmeden vücudun ihtiyaç duyduğu maddeleri taze sıkılmış sebze ve meyve suyundan karşılayarak yapılan bir detoks çeşididir.

   Bu detoks yöntemi, vücuttan toksin atmak için en etkili yollardan biri olduğu gibi, enerji seviyesini korumak için de en ideal yöntemdir. Bu nedenlerle, toksin atıcı içeceklerle yaptığın detoks suyu diyetinde bol bol meyve ve sebze yer almalıdır. Bu sebze ve meyveler vitamin ve kalsiyum açısından doğru ve dengeli seçilmiş olmalıdır.

 • Sıvı detoksu nasıl yapılır?
  • Sıvı detoksu, dengeli ve iyi tasarlanmış bir detoks programına karar verdikten sonra belirli bir süre boyunca öğün yerine detoks suyu tüketilerek yapılır.

   Burada dikkat edilmesi gereken noktalardan bir tanesi, günlük besin ihtiyacını karşılayan ve sağlığını tehlikeye atmayacak detoks sularını programına dâhil etmendir. Bu yüzden evde detoks suyu hazırlamak besleyicilik açısından eksik bir program takip etmene neden olabilir. Aynı zamanda ev olanaklarında kullanılan yöntemler sonucu meyve ve sebzelerin besin değerlerinin kaybolmasına da neden olabilirsin. Profesyoneller tarafından soğuk sıkım gibi özel yöntemlerle hazırlanmış sıvı detoksu programları, ihtiyacın olan besinleri ve kaloriyi almak için en sağlıklı detoks çeşididir. 

   Bir diğer nokta ise hangi detoks suyunun, ne zaman, hangi öğün yerine içilmesi gerektiği konusudur. Bazı detoks sularının metabolizma hızlandırıcı içerikleri ve yüksek protein miktarlarıyla sabah kahvaltısı veya spor sonrası tüketilmesi gerekirken, bazıları ise uzun süre tok tutabildikleri için akşam yemeği yerine tercih edilmelidir.

 • Detoks Suyunun Faydaları
  • Detoks suyu gibi toksin atıcı içeceklerin yararları aşağıdaki gibidir.

   Karaciğerin Temizlenmesi: Vücudun detoks merkezi karaciğer, yüksek miktarda toksin maddeye maruz kaldıkça yorulabilmekte ve toksik madde birikimleri oluşabilmektedir. Karaciğer detoksu işte bu yüzden önemlidir. Beslenme düzeninde detoks sularıyla yapacağın geçici değişiklikler sayesinde karaciğerinin toksinlerden arınmasına ve dinlenmesine yardımcı olabilirsin.

   Vücut Detoksu: Detoks suyu ile karaciğer haricinde, vücudundaki diğer organların ve sistemlerin dinlendirilmesi ve vücuttan toksinlerin atılmasına da katkıda bulunabilirsin.

   Ödem Atma ve Zayıflama: Günlük beslenmende zaman zaman kontrolsüzce beslenerek günlük ihtiyacın olan kaloriden çok daha fazlasını alabiliyorsun. Belirli bir süre için yapacağın detoks suyu programı, alacağın günlük kalori kısıtlı olacağı için ödem atmaya ve kilo vermeye yardımcı olabilir.

   3 günlük bir meyve, sebze suyu detoksu programının sağlık faydaları üzerine yapılan bir araştırmaya katılan kişilerin vücut kütle ve ağırlık değerlerinde düşüş görülmüştür. 

   Bu nedenle doğru yapılan bir detoks ile kilo vermek ve detoks suyu ile zayıflamak mümkündür. Ancak detoksun öncelikli amacının toksinlerden arınmak olduğunu, detoks suyu ile zayıflama etkisinin kişiden kişiye değişebileceğini unutmamalısın.

   Vitamin ve Mineral Takviyesi: Günlük beslenmen içerisinde vücudunun ihtiyaç duyduğu vitamin ve minerallerin tümünü alman her zaman mümkün olmuyor. İyi tasarlanmış sağlıklı bir detoks suyu programıyla vücuduna vitamin ve mineral takviyesi de yapabilirsin.

   Antioksidan Desteği: Detoks suyu, vücuttaki serbest radikallerin zararlarını önlemeye yardımcı olan antioksidanların takviyesi için de beslenmene katkıda bulunabilir.

   Detoks suyuyla yapılan 3 günlük bir beslenmenin incelendiği bir araştırmada, detoks diyetinin, lipid peroksidasyonu azalttığı görülmüştür.  Lipid peroksidasyon, hücrelerin zarar görmesine neden olabilmekte, bu olayın gerçekleşmesi sırasında ortaya çıkan maddeler de kanserojen özellik taşıyabilmekte ve DNA’ya zarar verebilmektedir. 

   Bir başka araştırmada ise oksidatif stresi yüksek olan ve aktif sigara içen insanların antioksidan seviyelerinde, meyve ve sebze suyu takviyesinden kısa bir süre sonra, sigara içmeyenlerle kıyaslanabilecek bir gelişme görülmüştür. 

   Sindirime Yardımcı Olma: Sindirimi kolaylaştıran yiyeceklerden kırmızı pancar, elma, yaban mersini, havuç, salatalık, tarçın gibi gıdalarla hazırlanan detoks suyu sindirim sistemine yardımcı olabilir.

   Daha İyi Hissetme: Özellikle sıvı detoksunun 2. gününde sabah kalktığında kendini daha iyi hissedersen şaşırma! Sindirim sistemin katı beslendiğin zaman gibi yorgun ve dolu olmayacağı için rahatlamış ve daha hafif hissedebilir, güne kendini daha iyi hissederek başlayabilirsin!

   Sıvı detoksu yapmaya hazır mısın? Juico’nun detoks suyu programlarıyla toksinlerden arınmaya hemen bugün başla!

Ageless